Zamršeni odnos između crijevnih mikroba i tijela igra ključnu ulogu u regulaciji metabolizma masti i kolesterola, prema nedavnim otkrićima znanstvenika s američkog Sveučilišta Cornell.
Probavni mikrobi i dinamika žučne kiseline
Ljudski mikrobiom evoluirao je zajedno s tijelom, potičući uzajamne koristi poput apsorpcije hranjivih tvari i probave. Središnje mjesto u tom procesu su žučne kiseline, proizvedene iz jetrenog kolesterola i neophodne za probavu masti. Dok znanstvenici već dugo znaju da crijevne bakterije mijenjaju žučne kiseline kako bi aktivirale FXR receptor, smanjujući proizvodnju žuči, studija objavljena 8. siječnja u časopisu Nature identificira još jedan kritičan mehanizam.
Znanstvenici su sada otkrili da crijevne stanice proizvode žučnu kiselinu-metilcisteamin (BA-MCY), koja inhibira FXR receptor, potičući proizvodnju žuči i metabolizam masti.
Naša studija otkriva da postoji dijalog između crijevnih mikroba i tijela koji je ključan za regulaciju proizvodnje žučne kiseline, rekao je dr. David Artis, koautor studije i direktor Instituta Jill Roberts za istraživanje upalnih bolesti crijeva na Sveučilištu Cornell.
Višestruka uloga žučnih kiselina
Žučne kiseline ne pomažu samo probavi.
Sada je postalo jasno da su žučne kiseline više od samo probavnih pomagala; djeluju kao signalne molekule, reguliraju razine kolesterola, metabolizam masti i još mnogo toga, istaknuo je dr. Frank Schroeder, koautor navedenog istraživanja i profesor na Institutu Boyce Thompson na Sveučilištu Cornell.
Laboratoriji dr. Artisa i Schroedera pokazali su središnju ulogu tijela u toj biološkoj međuigri. Pod zajedničkim vodstvom dr. Tae Hyung Wona, dr. Christophera Parkhursta i dr. Mohammada Arifuzzamana, tim je koristio neciljanu metabolomiku za razlikovanje između molekula koje proizvode miševi i njihovih crijevnih mikroba. Otkrili su BA-MCY, molekule koje proizvodi domaćin, ali koje ovise o prisutnosti crijvenih mikroba.
BA-MCY pokazuju novu paradigmu, molekule koje ne proizvode crijevni mikrobi, ali još uvijek ovise o njihovoj prisutnosti, objasnio je dr. Won.
Potencijal za nove lijekove
Eksperimenti istraživanja pokazali su da BA-MCY suzbija mikrobne signale koji smanjuju proizvodnju žučne kiseline, održavajući metaboličku ravnotežu.
Kada crijevne bakterije proizvode puno žučnih kiselina koje snažno aktiviraju FXR, tijelo se tome odupire stvaranjem BA-MCY, osiguravajući da sustav žučnih kiselina ostane uravnotežen, pojasnio je dr. Schroeder.
Povećanje razine BA-MCY u modelima smanjilo je jetrenu masnoću, a unos dijetalnih vlakana dodatno je povećao proizvodnju BA-MCY.
Važno je da su BA-MCY također otkriveni u uzorcima ljudske krvi, što ukazuje da bi se sličan mehanizam mogao odvijati i kod ljudi, dodao je dr. Arifuzzaman.
Nalazi studije ukazuju na potencijalne tretmane za metaboličke poremećaje poput bolesti masne jetre, visokog kolesterola i pretilosti.
Naš rad je putokaz za korištenje neciljane metabolomike i kemije kako bismo bolje razumjeli način na koji dijalog između crijevnih mikroba i tijela utječe na niz bolesti, zaključio je dr. Artis.