Ovo je "radni konj" koji bez problema diže najteže tenkove, a bio je poguban za 4 američka vojnika u Litvi

Osim SAD-a, M88A2 Hercules nalazi se u sklopu vojnih postrojbi Australije, Egipta, Iraka, Kuvajta i Maroka.

Martina Čizmić | 05.04.2025. / 12:27

M88A2 Hercules (Foto: BAE Systems)

Četvorica američkih vojnika koja su, krajem ožujka 2025., poginula tijekom vježbe u Litvi nalazila su se u oklopnom vozilu koje nosi oznaku M88. No, o kakvom se vozilu radi?

Potraga za američkim vojnicima u Litvi - 3 Pronađeno tijelo i četvrtog američkog vojnika poginulog u Litvi

Potraga za američkim vojnicima u Litvi - 1 Tragičan kraj potrage: Trojica američkih vojnika pronađeni su mrtvi

Radi se zapravo o vozilu M88A2 Hercules za spašavanje teške opreme u teškim i ratnim uvjetima. Proizvodi ga američka tvrtka BAE Systems i već je godinama dio opreme američke vojske. Poznat je kao "radni konj" Borbenog tima oklopne brigade (ABCT), a tijekom proteklih desetljeća američki su ga vojnici koristili za spašavanje svih vrsta vojnih vozila. Kako navode iz BAE Systemsa, to je jedino vozilo sposobno izvući najteža vozila kao što je glavni borbeni tenk, bez pomoći drugog vozila.

M88A2 Hercules, kakav je bio poguban za vojnike u Litvi kreće se na gusjenicama, a može podizati, vitlati i vući vozila na najtežim terenima i u najtežim okolnostima

Ima zaštitni oklop s kojim teži 63,5 tona, balističke zastore, dužu ruku za dizanje od 35 tona, glavno vitlo od 63.504 kg s konstantnom vučom s kabelom od 85 metara i pomoćno vitlo od tri tone za pomoć u postavljanju sajle glavnog vitla.

Dizajnirano još 1959. godine

Vozilo je prvotno dizajnirano još 1959. godine koristeći šasiju i automobilske dijelove iz vozila M48 i M60 Patton. Hidraulički sustav je dizajniran da osigura dovoljno snage za pokretanje gusjenica kojima se kreće i operacije izvlačenja s hidrauličkim vitlom od 19 mm. Upravo zahvaljujući gusjenicama, ovo vozilo može se kretati različitim terenima - od ceste i čvrstog tla do nasipa i močvara.

Vozilo sadrži XT-1410-5A prijenos s križnim pogonom, koji radi s tri stupnja prijenosa naprijed i jednom brzinom unatrag. Može nositi tročlanu posadu, koja uključuje zapovjednika, operatera i mehaničara.

Vitlo može izvući vozilo ili opremu tešku do 70 tona, a verzija A2 razvijena je kako bi imala 55% veću snagu vitla, 40% veću snagu dizanja i 25% više snage za vuču.

M88A2 Hercules opremljen je zaštitom od protupješačkih mina, fragmenata topništva i vatre iz malog kalibra. Za zaštitu ima strojnicu kalibra .50 sa 1300 metaka.

Pokreće ga dvostruki turbo dizel motor snage 1050 KS u kombinaciji s pomoćnom pogonskom jedinicom koja pruža pomoćnu električnu i hidrauličku snagu kad glavni motor ne radi. Ima poboljšano servo upravljanje i bolju mobilnost, a na cesti može postići brzinu od 48 kilometara na sat.

Osim SAD-a, M88A2 Hercules nalazi se u sklopu vojnih postrojbi Australije, Egipta, Iraka, Kuvajta i Maroka.

Vezane vijesti

Još vijesti