Odašiljači i veze (OiV), Ericsson Nikola Tesla (ENT) i ENT Servisi u petak su potpisali ugovor o nabavi projektiranja i radova izgradnje pasivne elektroničke komunikacijske infrastrukture do sredine 2026., s ciljem smanjenja digitalnog jaza između urbanih i ruralnih područja, izvijestili su iz OiV-a.
Time počinje digitalna transformacija ruralnih područja Hrvatske, ističu iz OiV-a, dodajući da tvrtke ENT i ENT Servisi u tom projektu izgradnje pasivne elektroničke komunikacijske infrastrukture sudjeluju kao "zajednica gospodarskih subjekata".
OiV-u je za taj projekt u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO) dodijeljena potpora, pri čemu navode da je ukupni iznos prihvatljivih troškova projekta, kao i iznos bespovratnih sredstava nešto iznad 6,35 milijuna eura, dok je ugovor potpisan u petak sa ENT-om i ENT Servisima vrijedan nešto više od 4,89 milijuna eura.
Ugovor su potpisali predsjednik uprave OIV-a Mate Botica, predsjednica ENT-a Gordana Kovačević i direktorica ENT Servisa Antonia Kujundžić Velimirović, u nazočnosti državnog tajnika za željezničku infrastrukturu, promet, elektroničke komunikacije i poštu u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture Žarka Tušeka.
Izgradnja pasivne elektroničke komunikacijske infrastrukture predstavlja strateški korak za modernizaciju Hrvatske. Omogućuje pristup digitalnim uslugama na cijelom teritoriju, uključujući i na područjima koja su do sada bila izvan dosega. To nije samo tehnički korak naprijed, već će imati i dugoročne socijalne i ekonomske koristi za stanovništvo, gospodarstvo i društvo u cjelini, rekao je Tušek.
Botica iz OiV-a ocijenio je da je digitalizacija ključna za nacionalnu konkurentnost i gospodarski razvoj, ali i za smanjenje digitalne podjele u Hrvatskoj.
Stupovi koji će se izgraditi u sklopu projekta omogućit će širenje širokopojasne mreže i povezanosti, pružajući pristup internetu visoke brzine za zajednice, poslovne subjekte i institucije koje do sada nisu imale odgovarajuću infrastrukturu za digitalne usluge. Ovaj napredak otvorit će nove mogućnosti za lakšu komunikaciju, unapređenje poslovanja, pružanje novih usluga i drugog, naglasio je Botica.
U sklopu projekta planirano je, naime, izgraditi 14 novih komunikacijskih stupova u 13 ruralnih i rijetko naseljenih područja RH, što će, kako očekuju uključeni, i poboljšati kvalitetu života lokalnog stanovništva, smanjiti negativne trendove iseljavanja, stvoriti povoljnije uvjete za razvoj javnih i poslovnih subjekata te otvarati nova radna i povećati produktivnost na tim područjima.
Kovačević iz ENT-a poručila je tim povodom da su suvremena telekomunikacijska infrastruktura i mreže preduvjet za provedbu digitalno transformacijskih projekata koji omogućavaju dostupnost javnim uslugama, servisima i sadržajima, građanima te poslovnoj zajednici.
U cilju omogućavanja jednakih prilika za sve, iznimno je važno osigurati digitalnu povezanost urbanih i ruralnih sredina, što ENT snažno podržava kao i sva nastojanja usmjerena ka modernizaciji postojeće i izgradnji nove digitalne infrastrukture, poručila je Kovačević.