U ogromnoj zvjezdanoj tapiseriji kozmosa, zvjezdana pozornica prikazuje zadivljujuću raznolikost, od postojanog sjaja žuto-bijelih zvijezda sličnih našem Suncu, do veličanstvenog sjaja kratkotrajnih zvjezdanih divova i slabog, udaljenog treptaja crvenih patuljaka.
Čudesno otkriće na svega 55 svjetlosnih godina od nas
Među inim, tu se nalaze i ultrahladni patuljci, odnosno sićušne zvijezde jedva toplije od Jupitera, čija zagonetna priroda predstavlja izazov za astronome koji ih žele razumjeti. Međutim, u iznenađujućem otkriću astronoma, nedavno je uočen SPECULOOS-3b, egzoplanet veličine Zemlje koji kruži u neposrednoj blizini ultrahladnog patuljka udaljenog samo 55 svjetlosnih godina od nas.
SPECULOOS-3b je praktički iste veličine kao naš planet, ističe Michaël Gillon sa Sveučilišta Liège u Belgiji. Studija vezana za to otkriće objavljena je u časopisu Nature Astronomy.
Taj novootkriveni svijet, sa svojom izuzetno kratkom godinom koja traje samo 17 sati, vjerojatno je plimno zaključan s matičnom zvijezdom. Riječ je o fenomenu u kojem je jedna hemisfera planeta neprestano okupana sunčevom svjetlošću, dok druga obavijena vječnom tamom.
Izgledi za nastanjivost
Otkriće SPECULOOS-3b duguje zasluge projektu SPECULOOS, zajedničkoj inicijativi koja koristi mrežu teleskopa s ciljem identificiranja egzoplaneta sličnih Zemlji koji kruže oko sićušnih zvijezda. Činjenica da SPECULOOS-3b ima nevjerojatnu sličnost sa Zemljom po veličini ukazuje na stjenovitu strukturu, što je primamljiva mogućnost s obzirom na njegovu blizinu svojoj ultrahladnoj zvijezdi domaćinu.
Međutim, surova stvarnost okoline SPECULOOS-3b daje sumornu sliku potencijalne nastanjivosti. Njegova bliska orbita izlaže ga intenzivnom zračenju i čestim sunčevim bakljama, čineći površinu negostoljubivom, barem za život kakav mi poznajemo.
U takvom okruženju, prisutnost atmosfere oko planeta je malo vjerojatna, kaže Julien de Wit s američkog Instituta za tehnologiju Massachusetts (MIT).
Prilika za nove, jedinstvene uvide
Ipak, usred te pustoši leži prilika za znanstvena otkrića. Odsutnost atmosfere nudi jedinstveni prozor u prirodu ultrahladnih patuljastih zvijezda i njihovih zagonetnih svjetova, potičući jednako znatiželju i daljnja istraživanja, dodaje de Wit.
Iako SPECULOOS-3b možda nije svjetionik nade za život izvan našeg planeta, njegovo otkriće naglašava izvanredne mogućnosti današnjih astronomskih alata i služi kao dokaz ljudske nezasitne znatiželje o svemiru.
Gillonov tim se nada u budućnosti taj egzoplanet promatrati i svemirskim teleskopom James Webb, kako bi otkrili još tajni tog zanimljivog egzoplaneta, nudeći uvid u njegov sastav, a možda čak i njegovu geološku strukturu.
Izvor: Science Alert