Boeing se postignućem pohvalio i službeno na društvenim mrežama, uz pripadajuće fotografije i video paljenja motora letjelice Airpower Teaming System (ATS). Riječ je o letjelici koju je kompanija Boeing proizvela za australsko ratno zrakoplovstvo.
Sound on! Together with @AusAirForce, we ran the engine on our first #LoyalWingman unmanned aircraft. Powering on the engine is part of ground testing and preparations for first flight. #AirpowerTeaming pic.twitter.com/OmR2uAE8RO
— Boeing Australia (@BoeingAustralia) September 14, 2020
To je velik korak naprijed za bespilotnu letjelicu koja služi kao osnova globalnog Boeingovog Sustava zračnog udruživanja (ATS), odnosno, ističu u Boeingu.
Riječ je o bespilotnoj platformi kojom upravlja umjetna inteligencija i koji je namijenjen globalnom vojnom tržištu, dodaju iz Boeinga.
Testiranje motorana približava letu prve letjelice kasnije ove godine, a uspješno je provedeno zahvaljujući predanosti i suradnji našeg tima. Bili smo u mogućnosti odabrati vrlo lagan, gotov s police mlazni motor za bespilotni sustav, kao rezultat naprednih proizvodnih tehnologija koje su proimjenjene na zrakoplovu, naglašavaju iz Boeinga.
Ipak, iz Boeinga ne žele otkriti lokaciju gdje su napravljene prvi tri ATS letjelice, no iz priloženog videa nagađa se da je riječ o zračnoj bazi u Queenslandu u Australiji, 40 kilometara jugozapadno od Brisbanea, u kojem se Boeingova australska podružnica i nalazi.
jedna od ključnih značajki ATS letjelice jes njezin 2,6 metara dug i modularan prednji dio, unutarnjeg volumena 0,15 kubičnih metara za različit teret kojeg se može lagano mijenjati, ovisno o specifičnosti trenutne misije.
ATS je osmišljen tako da se snjima upravlja iz F/A-18 Super Horneta ili Growlera (EA-18G) kad su u pitnaju manje zračne formacije ili s kontrolne stanice Wedgetaila (modificirani Boeing 737-700) ili Poseidona (Boeing P-8).
Izvor: The Aviationist