Američki F-15E snimljen s teretom koji ga čini pravom zračnom utvrdom s 50 zrak-zrak projektila

Iako se američkim borbenim zrakoplovima F-15E sprema umirovljenje, sada im je dodan novi teret koji ih ponovno čini izuzetno relevantnom platformom u svijetu modernog ratovanja, u kojem dominira uporaba zračnih dronova svih vrsta.

Branimir Vorša | 24.05.2025. / 10:08

F-15E
F-15E (Foto: @MergeNewsletter/X)

Zapanjujuća nova slika prikazuje američki F-15E Strike Eagle opremljen s tri lansirna kontejnera za po sedam raketa kalibra 70 mm na jednom od nosača pod krilom. Ako je opterećenje simetrično i na drugom krilu, onda je riječ o paketu od 42 zrak-zrak rakete APKWS II, uz standardnih osam projektila zrak-zrak, omogućujući tom američkom borbenom zrakoplovu do 50 zračnih angažmana, ne računajući još i njegov top.

Upotrebu laserski navođenih raketa kalibra 70 mm APKWS II u ulozi zrak-zrak demonstrirali su većamerički F-16 borbeni zrakoplovi, osobito tijekom operacija iznad Crvenog mora protiv dronova jemenskih militanata. Integracija tih raketa u arsenal F-15E dodatno proširuje fleksibilnost misija tog borbenog zrakoplova, osobito u obrani od dronova i krstarećih projektila, piše portal The War Zone.

Vizualni dokaz i potvrda izvora

Slika koju je na Instagramu objavio podcast i newsletter portal The Merge, prikazuje Strike Eagle u testnom letu s jasno vidljivia tri lansirna kontejnera. Iako je taj teret vidljiv samo ispod jednog krila zrakoplova, simetrično opterećenje je vrlo vjerojatno.

F-15E Strike Eagle Američkog ratnog zrakoplovstva, koji testira laserski navođene rakete, uočen je s konfiguracijom od 6 kontejnera i 42 rakete tijekom testnog leta, objavio je The Merge. Gabriel Myers, glasnogovornik 96. testnog krila američkog ratnog zrakoplovstva potvrdio je autentičnost fotografije za The War Zone. Mogu potvrditi da je fotografija snimljena ovdje u zračnoj bazi Eglin, rekao je.

Tehnički podaci i cijena

Prikazani zrakoplov, dodijeljen 96. testnom krilu iz zračne baze Eglin američkog ratnog zrakoplovstva, nosio je inertni projektil zrak-zrak AIM-120, kapsulu za prikupljanje podataka tijekom leta, ciljnički sustav AN/AAQ-33 Sniper ATP i navigacijski modul AN/AAQ-13. Sustav APKWS II uključuje laserski navođeni komplet koji se instalira između bojne glave i standardnog raketnog motora tog projektila. Zbog sustava za navođenje, ta je raketa vidljivo dulja od njezinih nenavođenih varijanti.

Rakete APKWS II koštaju približno između 14.000 i 19.000 eura po komadu, što je znatno manje od projektila AIM-9X (415.000 €) ili AIM-120 (više od 925.000 €). Unatoč ograničenjima, APKWS II se može koristiti protiv dronova i podzvučnih krstarećih projektila, no te rakete nisu namijenjene zračnoj borbi prsa u prsa. Ipak, njihova preciznost i pristupačna cijena predstavljaju ključne prednosti u borbi protiv dronova i podzvučnih krstarećih projektila.

Nova relevantnost zrakoplova na zalasku

BAE Systems, proizvođač APKWS II rakete, razvija i komplet za navođenje s dvostrukim načinom rada, koji kombinira lasersko i infracrveno ciljanje. Time bi se povećala brzina prijenosa cilja i fleksibilnost praćenja istog. S obzirom na to da F-15E ima dvočlanu posadu i veliku autonomiju, te rakete bi mogle proširiti mogućnosti zračnog presretanja u trajnim obrambenim ulogama.

Kako se približava umirovljenje nekih F-15E zrakoplova, sustav APKWS II mogao bi osigurati njihovu daljnju relevantnost kroz povećanu smrtonosnost i svestranost tih zrakoplova.

Vezane vijesti

Još vijesti