Novo istraživanje sugerira da je prepoznatljiva crvena boja Marsa rezultat oksidacije izazvane vodom, a ne suhe oksidacije hematita, što dovodi u pitanje prethodne teorije o tome zašto taj planet ima crvenu nijansu.
Pokušavali smo stvoriti repliku marsovske prašine u laboratoriju koristeći različite vrste željeznog oksida. Otkrili smo da ferihidrit pomiješan s bazaltom, vulkanskom stijenom, najbolje odgovara mineralima koje su letjelice vidjele na Marsu, kaže planetarni geolog Adomas Valantinas s američkog Sveučilišta Brown.
Nijansa je postojana, samo je njezin izvor drugačiji
Marsova površina bogata željezom prekrivena je zahrđalom prašinom, što stvara njegovu crvenu nijansu. Znanstvenici su tradicionalno vjerovali da hematit, mineral koji nastaje u suhim uvjetima, objašnjava boju Crvenog planeta. Međutim, novi dokazi ukazuju na ferihidrit, željezni oksid koji se stvara u hladnoj vodi, kao vjerojatni uzrok.
Nema sumnje da je Mars nekada imao tekuću vodu, što potvrđuju opsežni podaci iz rovera koji tumaraju površinom planeta. Ipak, marsovskoj prašini analiziranoj svemirskim letjelicama nedostajao je izravan dokaz interakcije vode, što je pojačalo hipotezu o hematitu. Prema ovom modelu, hematit je nastao nakon što je voda nestala s površine Marsa.
Ništa bez drevne vode na Marsu
Valantinas i njegov tim testirali su alternativno objašnjenje. Ispitali su podatke o Marsu iz orbitera, usporedili ih s meteoritima s Marsa i analizirali prošla mjerenja rovera. Njihova otkrića pokazuju da bi ferihidrit, a ne hematit, mogao objasniti oksidaciju Marsove površine.
Kako bi provjerili svoju teoriju, znanstvenici su usitnili minerale oksidiranog željeza kako bi odgovarali veličini zrna prašine na Marsu i analizirali ih koristeći iste tehnike primijenjene na marsovsku prašinu. Najbliže podudaranje s promatranom prašinom s Marsa bio je ferihidrit (Fe5O8H · nH2O), što sugerira da je do oksidacije došlo dok je voda još bila prisutna na površini Marsa. Njihovo istraživane objavljeno je u časopisu Nature Communications.
Mars je još uvijek crveni planet. Samo što se naše razumijevanje zašto je Mars crven promijenilo. Glavna implikacija je da je Mars zahrđao ranije nego što smo mislili, jer se ferihidrit mogao formirati samo dok je voda još bila prisutna na površini, kaže Valantinas.
Kada ove dragocjene uzorke dopremimo u laboratorij, moći ćemo točno izmjeriti koliko ferihidrita prašina sadrži i što to znači za naše razumijevanje povijesti vode i mogućnosti života na Marsu, kaže fizičar Colin Wilson iz Europske svemirske agencije.
Izvor: Science Alert