NASA je možda pronašla najbrži planetarni sustav u našoj galaksiji

Tajanstvena zvijezda i njezin mogući egzoplanet prolaze kroz Mliječnu stazu dosad nezabilježenom brzinom, izazivajući naše razumijevanje hiperbrzih planetarnih sustava.

Branimir Vorša | 18.02.2025. / 14:35

Satelit Gaia i Mliječna staza (Foto: ESA/ATG medialab/Gaia/DPAC; A. Moitinho)

Duboko u središtu Mliječne staze, na otprilike 24.000 svjetlosnih godina udaljenosti od Zemlje, astronomi su identificirali tajanstveni par nebeskih objekata koji jure svemirom dosad neviđenom brzinom.

Istraživanja sugeriraju da bi to mogla biti hiperbrza zvijezda praćena egzoplanetom. Ako se to potvrdi, to bi bio najbrži poznati sustav egzoplaneta dosad otkriven. Dok se zvijezde obično kreću brzinom od nekoliko stotina tisuća kilometara na sat, a Sunce putuje brzinom od 720.000 kilometara na sat kroz našu galaksiju, ovaj novootkriveni egzoplanetarni sustav kreće se nevjerojatnom brzinom od najmanje 1,92 milijuna kilometara na sat (540 kilometara u sekundi).

Mislimo da je riječ o takozvanom super-Neptunovom egzoplanetu koji kruži oko zvijezde male mase na udaljenosti koja bi bila između orbita Venere i Zemlje da je u našem Sunčevom sustavu. Ako je tako, bit će to prvi planet ikad pronađen u orbiti oko hiperbrze zvijezde, pojašnjava astronom Sean Terry sa Sveučilišta Maryland i NASA-inog Goddard Space Flight Centra.

Navedeni egzoplanetarni sustav je prvi put otkriven još 2011. godine u podacima iz Microlensing Observations in Astrophysics (MOA), projekta koji se temelji na opservatoriju Mount John Sveučilišta u Canterburyju na Novom Zelandu. Znanstvenici su upotrijebili gravitacijsko mikrolećenje, tehniku ​​koja povećava svjetlost udaljenih zvijezda kada se masivni objekt poravna s njima iz naše perspektive.

Godine 2011. astronomi su utvrdili da je jedan objekt 2300 puta masivniji od drugog, ali nisu mogli potvrditi njihovu točnu masu.

Određivanje omjera mase je lako. Puno je teže izračunati njihove stvarne mase, kaže astronom David Bennett sa Sveučilišta Maryland i NASA-inog Goddard Space Flight Centra.

Predložene su dvije mogućnosti, odnosno da je riječ o sustavu zvijezda-planet s planetom 29 puta većim od Zemljine mase ili lažnom super-Jupiteru s mjesecom. Nova studija, koja koristi opservatorij Keck i satelitske podatke ESA-e Gaia i koja je objavljena u časopisu The Astronomical Journal, sugerira da je prva mogućnost vjerojatnije. Brzina zvijezde pokazuje da bi mogla nadmašiti brzinu potrebnu za bijeg iz Mliječne staze, potencijalno se krećući prema međugalaktičkom svemiru.

Kako bismo bili sigurni da je novoidentificirana zvijezda dio sustava koji je uzrokovao signal uočen 2011. godine, željeli bismo je ponovno pogledati još neku drugu godinu i vidjeti kreće li se u pravoj mjeri iu pravom smjeru, kaže Bennett.

Izvor: Science Alert

Vezane vijesti

Još vijesti