Novi misterij za arheologe: Ne mogu dokučiti čemu je služila 3000 godina stara megautvrda na Kavkazu

Ogromna utvrda iz brončanog doba na Kavkazu, obavijena misterijom, arheolozima otkriva svoje neviđene razmjere, no vrlo malo tragova o svojoj namjeni ili drevnim stanovnicima.

Branimir Vorša | 10.01.2025. / 08:04

Dmanisis Gora
Dmanisis Gora (Foto: Nathaniel Erb-Satullo)

Kolosalna utvrda iz brončanog doba, poznata kao Dmanisis Gora, otkrivena je u planinama Kavkaza, zbunjujući arheologe svojim razmjerima i nejasnom svrhom. To pretpovijesno naselje, datirano prije 3000 godina, nalazi se na strateškom raskrižju između Europe i Azije, ali nudi malo tragova o svojim stanovnicima.

Monumentalno otkriće

Početna iskapanja 2018. godine otkrila su unutarnju utvrdu. Međutim, 2019. godine arheolozi su otkrili drugi niz zidina utvrde, dramatično povećavajući veličinu samog nalazišta. Fotografija dronom otkrila je da je Dmanisis Gora više od 40 puta veća nego što se isprva mislilo. Znanstvenici su snimili ukupno 11.000 slika iz zraka kako bi sveobuhvatno mapirali nalazište.

Rezultati ovog istraživanja pokazali su da je mjesto bilo više od 40 puta veće nego što se prvobitno mislilo, uključujući veliko vanjsko naselje branjeno kilometar dugim zidom utvrde, pojašnjava dr. Nathaniel Erb-Satullo, autor studije koja je objavljena u časopisu Antiquity.

Unutarnji i vanjski zid, građeni od nemalterirane gromade debljine do 2 metra, bili su međusobno ovisni za obranu utvrde. Znanstvenici vjeruju da su obje strukture izgrađene istovremeno, što ukazuje da su unutarnja utvrda i vanjsko naselje funkcionirali kao jedna cjelina.

Ako su naseljenost unutarnje tvrđave i vanjskog naselja bili otprilike istovremeni, kao što predlažemo, ovo bi naselje bilo jedno od najvećih poznatih u južnom Kavkazu u kasnom brončanom i željeznom dobu, ističu autori istraživanja.

Zagonetan nedostatak artefakata

Vanjskom naselju nedostaju značajni arheološki ostaci, što ukazuje na minimalnu naseljenost ili brzo napuštanje. Znanstvenici pretpostavljaju da je to moglo poslužiti sezonskim stočarima kao polazište.

Dok svrha nalazišta ostaje neizvjesna, Erb-Satullo je naglasio da bi daljnja istraživanja mogla otkriti uvide u gustoću naseljenosti, kretanje stoke i poljoprivredne prakse na tom području i u to vrijeme.

Izvor: IFLScience

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti