VIDEO Poslušajte kako zvuče tri godine Sunčevog vatrometa

Sunce još nije dosegnulo vrhunac svog 11-godišnjeg ciklusa, a već nam je pripremilo spektakularne prizore.

Martina Čizmić | 09.01.2025. / 13:49

Aktivnost na površini Sunca (Foto: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI team; Data processing: E. Kraaikamp (ROB))

Sjećate li se polarne svjetlosti u kojoj smo uživali i mi koji živimo puno južnije od Polarnog kruga? Nastala je zbog povećane aktivnosti Sunca tijekom 11-godišnjeg solarnog ciklusa. 

S obzirom na to da Sunce još nije dosegnulo vrhunac, i ove godine možemo se veseliti novim spektakularnim prizorima na noćnom nebu. Međutim, Europska svjetska agencija objavila je i zanimljiv video koji zorno pokazuje kako se povećava aktivnost Sunca. 

Tijekom posljednje tri godine, misija Solar Orbiter pod vodstvom ESA-e, bilježila je podatke o aktivnosti Sunca, pogotovo izbacivanje Sunčevih baklji i njihov intenzitet. 

Sunce Sunce je izbacilo novu supersnažnu baklju prema Zemlji, stižu geomagnetske oluje i nove zapanjujuće aurore

Sad je glazbenik Klaus Nielsen uzeo te podatke, obradio ih i napravio video koji kombinira ultraljubičaste slike Sunčeve vanjske atmosfere (korona, žuta) snimljene Solar Orbiterovim instrumentom Extreme Ultraviolet Imager (EUI), s veličinom i lokacijama solarnih baklji (plavi kružići) koje je zabilježio spektrometar/teleskop za snimanje X -rays (STIX) instrument.  Sve to popraćeno je zvukom koji je sonifikacija temeljena na otkrivenim bakljama i udaljenosti letjelice od Sunca.

Kako pojašnjavaju iz ESA, Solar Orbiter kreće se eliptičnom putanjom oko Sunca, približavajući se Suncu svakih šest mjeseci. Kod sonifikacije te promjene udaljenosti predstavljene su niskim pozadinskim zujanjem koje postaje glasnije kako se Sunce približava i postaje tiše kako se udaljava. 

Aurora Borealis iznad Velike Britanije Hrvate je prošlog tjedna oduševila aurora borealis: Evo zašto je došlo do ovog fenomena i može li se uskoro ponoviti

Plavi krugovi predstavljaju Sunčeve baklje: izljeve visokoenergetskog zračenja koje STIX detektira rendgenskim zrakama. Veličina svakog kruga pokazuje koliko je jaka baklja, pri čemu jače baklje šalju više rendgenskih zraka. Možemo čuti baklje kao metalni zvuk u sonifikaciji, pri čemu oštrina zvuka odgovara snazi ​​Sunčeve baklje.

Kako to sve izgleda na kraju, možete pogledati i poslušati i sami. Nas podsjeća na nešto iz znanstvenofantastičnih filmova. 

 

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti