Arheolozi su nedavno otkrili ostatke drevnog grada iz brončanog doba ispod Khaybara, oaze u pokrajini Madinah u Saudijskoj Arabiji. Ostaci datiraju iz otprilike 2400. godine prije Krista, a to drveno mjesto pod nazivom Al-Natah nudi jedinstven pogled na postupni prijelaz regije s nomadskog stočarstva na naseljeni urbani život.
Al-Natah, za koji se procjenjuje da je imao 500 stanovnika, pokrivao je otprilike 1,5 hektara i bio je organiziran u središnju četvrt i rezidencijalnu zonu okruženu utvrđenim zidinama. Prvi put u sjeverozapadnoj Arabiji arheolozi su otkrili mali grad iz brončanog doba (2400. - 1300. pr. Kr.) povezan velikom mrežom bedema, što postavlja pitanja o ranom razvoju lokalnog urbanizma, ističu autori studije koja je objavljena u časopisu PLoS ONE.
Arheolozi su pronašli dokaze o čvrstim temeljima zgrada koji bi mogli podržati višekatnice, što ukazuje na razinu arhitektonskog napretka. Osim toga, otkriće nekropole koja sadrži metalno oružje, poput sjekira i bodeža, uz ahatno kamenje, upućuje na organizirano društvo s društvenom stratifikacijom.
Povijesni razvoj Sjeverne Arabije bio je izazov za proučavanje zbog manje dobro očuvanih lokacija u usporedbi s regijama poput Levanta. Novo otkriće, međutim, ukazuje na "nisku urbanizaciju" u Al-Natahu, a to označava prijelaznu fazu prema složenijim naseljima. Istraživači vjeruju da su slični utvrđeni gradovi diljem sjeverne Arabije vjerojatno postojali i da su možda pomogli utrti put poznatom putu tamjana.
U usporedbi sa susjednim središtima oaza, sugeriramo da je sjeverozapadnom Arabijom tijekom brončanog doba u velikoj mjeri dominirala pastirska nomadska skupina koja je već bila integrirana u trgovačku mrežu na velike udaljenosti, kažu autori istraživanja te naglašavaju integraciju područja u rane trgovačke mreže.
Izvor: The Independent