"Što se j***** dogodilo"? Pogledajte kalendar na iPhoneu, nedostaje deset dana!

Mnogi su mislili da je riječ o nekakvoj grešci na Appleovu telefonu, no nije riječ o grešci ni o bugu - zaista nedostaje deset dana na kalendaru.

Hrvoje Jurman Hrvoje Jurman | 20.05.2025. / 15:00

Kalendar na iPhoneu (Foto: Snimka zaslona)

Prije nekoliko dana jedan je korisnik na društvenoj mreži X objavio snimku zaslona sa svog kalendara na iPhoneu na kojoj se vidi da u jednom mjesecu nedostaje deset dana. Odnosno nakon 4. listopada slijedi - 15. listopada, no treba naglasiti kako nije riječ o nadolazećem listopadu, već o desetom mjesecu daleke 1578. godine. Što se j***** dogodilo? objavio je uz tu snimku zaslona.

Arheološko nalazište, ilustracija Meksički arheolozi nabasali na pravu poslasticu koju je džungla skrivala više od tisuću godina

Nakon te objave mnogi su na svojim telefonima otišli daleko u prošlost kako bi provjerili kako stoje dani u listopadu davne 1578. godine i svi su došli do istog zaključka - zaista nedostaje deset dana.

Pogledajte kalendar na iPhoneu, nedostaje deset dana, bili su komentari iznenađenih korisnika. Oni koji ne znaju ili nisu odmah počeli guglati ili provjeriti s ChatGPT-em ima li neki razlog zašto nedostaje deset dana listopada, dali su različita objašnjenja, od Appleove greške do bugova i slično.

No nije riječ o grešci, već je prelazak s 4. na 15. listopada - ispravan kalendarski upis, a razloge zašto je 1582. godine izgubljeno deset kalendarskih dana treba potražiti još dalje u prošlosti i mnogima je to zapravo dobro poznato.

Promjena kalendara

Naime, do 4. listopada te godine korišten je julijanski kalendar, koji je uveden još u doba Rimskog Carstva (uveo ga je Gaj Julije Cezar 45. godine prije Krista), no taj kalendar nije bio u potpunosti točan jer je u odnosu na stvarnu astronomsku godinu trajao nešto više od 11 minuta predugo. S godinama, odnosno stoljećima, ta se razlika skupljala i dovela do pomicanja kalendara u odnosu na godišnje doba, pa proljetni ekvinocij više nije bio 21. ožujka, nego se pomakao na druge datume

Tome je stao na kraj papa Grgur XIII., koji je uskladio kalendar s godišnjim dobima, ali i kako bi se vjerski blagdani, pogotovo Uskrs, ponovno pravilno određivali. Nakon 4. listopada tako je uveden gregorijanski kalendar, u kojem je ispravljena pogreška u brojenju dana julijanskog kalendara, ali i u kojem je nestalo deset dana tako da je sljedeći dan bio 15. listopada.

Siri Zbog europske regulative još jedna velika promjena stiže na iPhone

Novi kalendar odmah su prihvatile zemlje poput Italije, Španjolske, Portugala i drugih, dok su ih Velika Britanija, Rusija, Grčka itd. prihvatile naknadno. Zbog toga je za ljude, napominju na The Daily Mailu, putovanje u druge zemlje koje ne koriste isti kalendar značilo i stalno pomicanje za deset dana unaprijed ili unatrag. S vremenom je gregorijanski kalendar postao standard za međunarodnu uporabu, pa su ga prihvatile i druge zemlje.

Vezane vijesti

Još vijesti