Prije nekoliko dana jedan je korisnik na društvenoj mreži X objavio snimku zaslona sa svog kalendara na iPhoneu na kojoj se vidi da u jednom mjesecu nedostaje deset dana. Odnosno nakon 4. listopada slijedi - 15. listopada, no treba naglasiti kako nije riječ o nadolazećem listopadu, već o desetom mjesecu daleke 1578. godine. Što se j***** dogodilo? objavio je uz tu snimku zaslona.
Nakon te objave mnogi su na svojim telefonima otišli daleko u prošlost kako bi provjerili kako stoje dani u listopadu davne 1578. godine i svi su došli do istog zaključka - zaista nedostaje deset dana.
Pogledajte kalendar na iPhoneu, nedostaje deset dana, bili su komentari iznenađenih korisnika. Oni koji ne znaju ili nisu odmah počeli guglati ili provjeriti s ChatGPT-em ima li neki razlog zašto nedostaje deset dana listopada, dali su različita objašnjenja, od Appleove greške do bugova i slično.
No nije riječ o grešci, već je prelazak s 4. na 15. listopada - ispravan kalendarski upis, a razloge zašto je 1582. godine izgubljeno deset kalendarskih dana treba potražiti još dalje u prošlosti i mnogima je to zapravo dobro poznato.
Promjena kalendara
Naime, do 4. listopada te godine korišten je julijanski kalendar, koji je uveden još u doba Rimskog Carstva (uveo ga je Gaj Julije Cezar 45. godine prije Krista), no taj kalendar nije bio u potpunosti točan jer je u odnosu na stvarnu astronomsku godinu trajao nešto više od 11 minuta predugo. S godinama, odnosno stoljećima, ta se razlika skupljala i dovela do pomicanja kalendara u odnosu na godišnje doba, pa proljetni ekvinocij više nije bio 21. ožujka, nego se pomakao na druge datume
Tome je stao na kraj papa Grgur XIII., koji je uskladio kalendar s godišnjim dobima, ali i kako bi se vjerski blagdani, pogotovo Uskrs, ponovno pravilno određivali. Nakon 4. listopada tako je uveden gregorijanski kalendar, u kojem je ispravljena pogreška u brojenju dana julijanskog kalendara, ali i u kojem je nestalo deset dana tako da je sljedeći dan bio 15. listopada.
Novi kalendar odmah su prihvatile zemlje poput Italije, Španjolske, Portugala i drugih, dok su ih Velika Britanija, Rusija, Grčka itd. prihvatile naknadno. Zbog toga je za ljude, napominju na The Daily Mailu, putovanje u druge zemlje koje ne koriste isti kalendar značilo i stalno pomicanje za deset dana unaprijed ili unatrag. S vremenom je gregorijanski kalendar postao standard za međunarodnu uporabu, pa su ga prihvatile i druge zemlje.