Ukrajinska vojna obavještajna služba GUR objavila je tehničke detalje i fotografije dosad nepoznatog ruskog krstarećeg projektila nazvanog S8000 Banderol. Projektil proizvodi tvrtka Kronstadt, a navodno je optimiziran za lansiranje s dronova te je, prema svemu sudeći, već upotrijebljen u ratu protiv Ukrajine.
Izvorno je dizajniran za ruski dron Orion, platformu veličine slične američkom MQ-1 Predatoru, a najmanje jedna fotografija prikazuje projektil Banderol postavljen ispod Oriona. Ukrajinski dužnosnici navode da bi se uskoro mogao prilagoditi i za lansiranje s ruskih helikoptera Mi-28N Havoc, piše portal The War Zone. Ime Banderol na ruskom znači 'paket' ili 'mali paket'.
Izvedba, tehničke značajke i strana tehnologija
Banderol koristi kompaktni turbomlazni motor i ima sklopiva krila. GUR navodi da postiže brzinu od 500 kilometara na sat i ima domet do 500 kilometara. Njegova bojna glava teži oko 113 kilograma. Navodi se i da je projektil okretniji od ostalih ruskih krstarećih projektila, što bi mu moglo omogućiti lakše izbjegavanje protuzračne obrane.
GUR-ovo izvješće posebno naglašava široku upotrebu stranih tehnologija u Banderolu. Oko 30 tvrtki navodno isporučuje više od 20 ključnih komponenti, a moguće su i dodatne tvrtke, još neidentificirane. Među komponentama je kineski mlazni motor SW800Pro, dostupan na AliExpressu za oko 14.800 eura, uobičajeno oglašavan za modelare zrakoplova na daljinsko upravljanje.
Identificirani su i telemetrijski moduli RFD900x (iz Australije ili njegova kineska kopija), baterije Murata (Japan), servopogoni Robotis MX-64AR (Južna Koreja) te inercijski navigacijski sustav kineske proizvodnje. Navodno se u svakom projektilu nalazi gotovo dvadeset mikroprocesora proizvedenih u SAD-u, Kini, Švicarskoj, Japanu i Južnoj Koreji. Većina ih dolazi preko ruske tvrtke Chip and Dip, koja je pod međunarodnim sankcijama, ističe GUR.
Hibridno navođenje, strateška uloga i puno dometa za malo novca
Banderol koristi inercijski navigacijski sustav i vjerojatno satelitsko navođenje za korekciju preciznosti, kao i antenu Komet za zaštitu od elektroničkog ometanja. Iako konkretne sposobnosti navođenja nisu poznate, te značajke sugeriraju snažnu otpornost na elektroničko ratovanje. Iako lakši od projektila Kh-69, Banderol nudi znatan domet i prilagodljivost.
Rusko oružje ovisi o stranim komponentama. Bez njih ne mogu nastaviti ratovati, okupirati i ubijati, upozorio je GUR. Unatoč sankcijama strana tehnologija i dalje je temelj ruskih precizno navođenih sustava, a Banderol ilustrira kako Moskva prilagođava dizajne dronova i projektila kako bi održala sposobnosti napada na velike udaljenosti.