Američki znanstvenici su razvili eksperimentalno sučelje mozak-računalo (BCI) koje pretvara misli u govor u stvarnom vremenu. Uređaj je testiran na 47-godišnjoj pacijentici, kvadriplegičarki, koja je prije 18 godina izgubila sposobnost govora zbog moždanog udara.
Kao dio kliničkog ispitivanja, liječnici su ugradili uređaj u njezin mozak, omogućujući mu da pretvori njezinu namjeru da govori u jasne rečenice, pojasnio je Gopala Anumanchipalli sa Sveučilišta Kalifornija u Berkeleyju, koautor studije objavljene u časopisu Nature Neuroscience.
Za razliku od drugih BCI uređaja koji uvode mala kašnjenja u obradu govora, ovaj sustav održava tijek razgovora.
To je prilično veliki napredak u našem području, rekao je za agenciju AP Jonathan Brumberg sa Sveučilišta u Kansasu, koji nije bio uključen u studiju.
Autori istraživanja koristili su elektrode kako bi snimili aktivnost mozga žene dok je tiho sastavljala rečenice. Sintesajzer, temeljen na njezinu glasu prije ozljede, integriran je s AI modelom koji prevodi neuralnu aktivnost u govor.
To nije čekanje da rečenica završi. On je obrađuje u hodu, rekao je Anumanchipalli.
Iako su potrebna daljnja istraživanja, Anumanchipalli vjeruje da bi uz "održiva ulaganja" tehnologija mogla doprijeti do pacijenata unutar desetljeća. Projekt je dobio djelomična sredstva od američkog Nacionalnog instituta za zdravlje i na njega srećom nisu utjecala nedavni rezovi u NIH-u.