Upozorenje policije: Ovakve SMS-ove izbrišite i odmah ih prijavite

Na smishing su upozorile američka policija i FBI, no takva je situacija česta i u Hrvatskoj.

Hrvoje Jurman Hrvoje Jurman | 13.03.2025. / 11:09

Oprez pri surfanju, ilustracija (Foto: Getty Images)

Prevaranti i kriminalci konstantno pronalaze nove načine s kojima mogu prevariti ljude i ukrasti im podatke i novac, jedan od tih načina je i tzv. smishing, odnosno kombinacija slanja SMS poruka i phishinga. Na sve veći broj takvih prijevara upozoravaju iz policijske postaje u Hampden Countyju u SAD-u te nam ona pokazuje primjer kakav bi lako mogli kopirati i drugi prevaranti.

Vishing, ilustracija Zovu vas i predstavljaju se da su iz Interpola ili policije? Evo što trebate napraviti

Prevaranti korisnicima šalju poruke u kojima ih obavještavaju da je protiv njih dovršena istraga te ih hitno pozivaju da se jave kako bi izbjegli daljnje pravne posljedice. Poruke su napisane tako da potiču brzu reakciju, ne ostavljajući primateljima dovoljno vremena da razmisle radi li se o prevari ili legitimnom upozorenju. U sadržaju SMS-a nalaze se telefonski brojevi za kontakt i poveznica koju treba otvoriti kako bi se navodno preslušala glasovna poruka. No, umjesto pristupa poruci, klikom na poveznicu na uređaj se neprimjetno instalira zlonamjerni softver, čija je svrha krađa privatnih podataka.

Izbrišite poruke

Također, u nekim slučajevima u porukama se traži novac kako bi se “riješili problemi” kao što je npr. nepojavljivanje na sudu ili izbjegavanje dužnosti porotnika, a u nekim slučajevima poslane su poveznice s uputama koje treba slijediti kako bi se izbjeglo uhićenje. Naravno, u svim ovim slučajevima prevaranti se pokušavaju dokopati novaca ili osobnih podataka korisnika.

Ako primite ovakve poruke, nemojte klikati na njih - izbrišite ih i prijavite, poručuju iz spomenute policijske postaje.

Prevarant za tipkovnicom, ilustracija Upozorenje FBI-a: Ove dvije riječi u mailu vjerojatan su znak da vas netko pokušava prevariti

Na sličan problem upozoravaju iz FBI-a. Riječ je o prijevari u kojoj se koristi slična metoda smishinga, samo je sadržaj poruka drukčiji. Naime, u slučaju na koji upozoravaju radi se o upozorenju o neplaćenoj cestarini i prijetnji kaznama. U lažnoj poruci također se nalazi poveznica koju je potrebno kliknuti, čime počinju problemi za korisnike - od instaliranja malwarea na telefona preko krađe podataka, a ovisno o vrsti prevare, možda i novca.

Ovakve su poruke u posljednje vrijeme preplavile korisnike u SAD-u, a ni Hrvati nisu pošteđeni takvih prijevara. Slični slučajevi sve su učestaliji i u Lijepoj Našoj, osobito u porukama koje korisnike obavještavaju o navodnim dostavama paketa. U njima se od primatelja traži da putem priloženog linka izmjene adresu ili unesu podatke s bankovne kartice. No, umjesto sigurne potvrde, ti osjetljivi podaci završavaju u rukama prevaranata, koji ih potom mogu zloupotrijebiti za razne ilegalne aktivnosti.

Izvor: Daily Mail

Vezane vijesti

Još vijesti