Zemljin prirodni satelit, Mjesec, skriva pregršt tajni koje moderna znanost tek treba otkriti. No, sa svakim istraživanjem korak smo bliže boljem razumijevanju nastanka ne samo Mjeseca, nego i našeg planeta Zemlje.
Jedno tako otkriće, koje bi potencijalno moglo dati uvid u evoluciju Mjeseca, objavili su kineski znanstvenici. Istraživanje je proveo tim predvođen profesorom Hu Senom s Instituta za geologiju i geofiziku Kineske akademije znanosti, a objavljeno je u časopisu Nature.
Kineski znanstvenici analizirali su uzorke mjesečevog tla prikupljene u kineskoj lunarnoj misiji Chang'e-6 i otkrili kako uzorci na bližoj strani Mjeseca sadrže više vode, od onih na daljoj, često nazivanoj "tamnoj strani Mjeseca".
Iako se radi o malim količinama pronađenima na obje strane Mjeseca, jasno je vidljiva razlika te da ona nije nastala slučajno.
Kako se navodi u istraživanju, ovaj rezultat može ponuditi ključni uvid u formiranje Mjeseca i njegovu termokemijsku evoluciju.
Znanstvenici su tijekom godina primijetili kako se površina Mjeseca na bližoj i daljoj strani razlikuje ne samo po izgledu, već i po sastavu. Tako je otkriveno da bliža strana Mjeseca ima veću koncentraciju torija.
To otkriće u kombinaciji s podacima o većem udjelu vode na bližoj strani Mjeseca, ističu znanstvenici, ukazuje na potencijalnu hemisfersku dihotomiju u unutarnjoj raspodjeli vode na Mjesecu. Osim toga, naglašavaju znanstvenici, ova razlika u količini vode na površini Mjeseca ukazuje na njenu ulogu u njegovoj dugoročnoj evoluciji.
Potrebno je daljnje istraživanje kako bi se utvrdilo kako ova otkrića mogu pomoći u razumijevanju nastanka Mjeseca, a onda i njegovoj ulozi u nastanku Zemlje.
Izvor: Phys.org