Astronomi potvrdili da se na 81 svjetlosnu godinu od nas nalazi najhladniji egzoplanet za kojeg znamo

Smrznuti div kruži oko mrtve zvijezde, preoblikujući ono što znamo o udaljenim svjetovima, istovremeno dokazujući da neki planeti mogu nadživjeti zvijezde koje su im nekoć dale život.

Branimir Vorša | 03.05.2025. / 09:11

WD 1856+534 b
WD 1856+534 b (Foto: NASA’s Goddard Space Flight Center)

U značajnom iskoraku u istraživanju egzoplaneta, međunarodni tim astronoma potvrdio je da je egzoplanet WD 1856+534 b, plinoviti div u orbiti oko bijelog patuljka udaljenog 81 svjetlosnu godinu od Zemlje, najhladniji dosad promatrani egzoplanet. Korištenjem instrumenta za srednji infracrveni spektar (MIRI) svemirskog teleskopa James Webb, astronomi su utvrdili da prosječna temperatura njegove atmosfere iznosi super hladnih -87 °C.

Otkriće WD 1856+534 b datira iz 2020. godine, a planet je otprilike šest puta masivniji od našeg Jupitera. Riječ je o prvom tranzitnom planetu otkrivenom u orbiti oko bijelog patuljka. Novo istraživanje, koje se nalazi na repozitoriju arXiv i koje čeka objavu u recenziranom časopisu, vodila je Mary Anne Limbach, znanstvena suradnica na Odsjeku za astronomiju Sveučilišta Michigan u SAD-u, a u njemu su sudjelovali i znanstvenici s MIT-ovog Kavli instituta, Primijenjenog fizikalnog laboratorija Sveučilišta Johns Hopkins, Sveučilišta Victoria, Teksaškog sveučilišta u Austinu, CIERA-e, Centra za astrofiziku Sveučilišta Southern Queensland u Australiji te NSF NOIRLab-a i zvjezdarnice Gemini.

Bijeli patuljci najbolji okoliš za promatranje egzoplaneta

Promatranja su provedena u sklopu JWST-ovog trećeg ciklusa općih promatranja, s ciljem iskorištavanja naprednih infracrvenih i spektrometrijskih mogućnosti teleskopa za izravno snimanje egzoplaneta. Cilj je bio izmjeriti temperaturu atmosfere i procijeniti masu navedenog egzoplaneta pomoću metode infracrvenog viška.

Bijeli patuljci predstavljaju posebnu prednost za promatranje egzoplaneta zbog svoje slabe svjetlosti, što olakšava kontrastne probleme koji otežavaju izravno snimanje planeta blizu zvijezda glavnog niza (puno sjajnijih zvijezda). To ih čini pogodnima za proučavanje opstanka planeta nakon smrti matične zvijezde. Potvrđena temperatura planeta WD 1856+534 b čini ga jedinim egzoplanetom s emisijskim spektrom ispod, ugrubo, 2 stupnja Celzija ikad otkrivenim.

Migracija planeta i buduća promatranja

Tim je ustanovio da masa planeta ne prelazi šest masa Jupitera, što je manje od polovice prethodnih procjena te je potvrdio da je planet migrirao u blisku orbitu oko bijelog patuljka. Time je potvrđena mogućnost opstanka divovskih planeta i njihovog pomaka u potencijalno nastanjive zone nakon završetka života neke zvijezde.

Dodatna promatranja JWST-a planirana su za 2025. godinu, a uskoro se očekuju i rezultati prethodnih opažanja instrumentom NIRSpec, koji bi trebali pružiti prvi uvid u sastav atmosfere tog planeta.

Izvor: Universe Today

Vezane vijesti

Još vijesti