Koliko para, toliko i savjesti: Već i sitna novčana nagrada mijenja navike vozača električnih vozila

Već i mala novčana nagrada može učinkovito potaknuti vlasnike električnih vozila da pune svoja vozila noću, smanjujući opterećenje elektroenergetskih mreža, kako je pokazalo najnovije istraživanje u stvarnim uvjetima.

Branimir Vorša | 03.05.2025. / 10:09

Punjenje baterije električnog automobila
Punjenje baterije električnog automobila (Ilustracija: Getty) (Foto: Ilustracija: Getty)

U terenskom eksperimentu provedenom u kanadskom gradu Calgaryju, znanstvenici su otkrili da skromne novčane nagrade, a ne moralni pozivi, značajno mijenjaju navike vozača kad je riječ o punjenju električnih vozila (EV), čime se smanjuje pritisak na elektroenergetske mreže tijekom najvećih dnevnih potražnji za električnom energijom.

Blake Shaffer sa Sveučilišta u Calgaryju i njegov tim regrutirali su 200 vlasnika EV-a i podijelili ih u tri grupe. Jedna grupa je primala novčanu nagradu od 2,3 centi po kilovat-satu, otprilike 6,75 € mjesečno, ako su punili svoja vozila između 22:00 i 06:00, kada je potražnja na mreži niža. Druga grupa je primala samo informacije o ekološkim koristima punjenja tijekom istih sati. Treća grupa služila je kao kontrola, bez intervencija. Njihovo istraživanje objavljeno je u časopisu American Economic Journal: Economic Policy.

Jasan učinak novčanih nagrada

„Ponuda nagrade za premještanje punjenja u noćne sate jasno je smanjila punjenje tijekom sati najveće potražnje za 50 posto, uz odgovarajući porast punjenja u noćnim satima,“ rekao je Shaffer. Međutim, strategija s moralnim pozivom bila je potpuno neučinkovita. „Samo traženje da to učine iz dobrote njihovih srca nije pokazalo dovoljno snažan učinak“, dodao je.

Učinak novčane nagrade bio je trenutan, ali je nestao kada je nagrada ukinuta, a sudionici su se odmah vratili starim navikama.

Šire značenje i primjena

Kenneth Gillingham sa Sveučilišta Yale rekao je da studija uvjerljivo pokazuje kako male novčane nagrade utječu na ponašanje vozača. Andrea La Nauze sa Sveučilišta Deakin istaknula je da mnoge mreže trebaju značajna unapređenja bez takvih intervencija. Slični programi nagrađivanja sada se testiraju i u New Yorku.

Izvor: New Scientist

Vezane vijesti

Još vijesti