Način na koji pretražujemo internet godinama je bio sličan, no kao i mnoge stvari, umjetna inteligencija mogla bi značajno promijeniti i tu našu naviku. Umjesto klasičnog pretraživanja u kojem na naš upit dobijemo prikaz linkova na kojima bi se trebao pronaći odgovor na ono što tražimo, s tražilicama bi ubuduće mogli razgovarati na sličan način kao s ChatGPT-jem.
Umjesto prikaza linkova, tražilica bi nam mogla dati konkretan odgovor na pitanje koje nas zanima. Naravno, osim ako ne želimo dalje provjeriti istinitost odgovora, no onda nema smisla niti započeti takvo traženje.
Google je tako već počeo s internim testiranjem posebnog AI moda pretraživanja te su svojim zaposlenicima koji sudjeluju u testiranju objasnili kako AI guglanje donosi još inteligentniji način pretraživanja, a za očekivati je kako će takav način traženja informacija na mreži s vremenom postati dostupan svima.
U istom smjeru kao i Google razmišlja i Microsoft. Američka tvrtka također je počela s testiranjem posebnog moda pretraživanja baziranog na umjetnoj inteligenciji u okviru svoje tražilice Bing. Iako detalji još nisu poznati, na stranici 9to5 Google, čiji su novinari razgovarali s izvorima upoznatim sa situacijom u kompaniji, opisali su kako bi Microsoftovo inteligentno pretraživanje trebalo izgledati.
Pretraga budućnosti
Microsoftova tražilica tako će koristiti Copilot za prikaz odgovora koji bi trebali sadržavati sve informacije koje korisnika mogu zanimati o određenoj temi. Dakle, umjesto pretraživanja interneta za odgovorima kroz linkove, Copilot će sažeti najvažnije stvari, dati kratko objašnjenje te zatim raščlaniti taj odgovor u organizirane dijelove informacija kako bi korisnici mogli dalje potražiti detaljnije informacije o stvarima koje ih zanimaju.
Ono što je zanimljivo oko AI pretraživanja jest što se među odgovorima korisnicima neće prikazivati nikakve poveznice. Umjesto korisnika, Copilot će pretražiti informacije sa stranica povezanih s upitom i prikazati ih među rezultatima. Ispod toga nalazit će se popis predloženih pitanja na te rezultate pretraživanja, a naravno i korisnici će moći postavljati svoja pitanja. Dok će se u sredini prikazivati tekstualni odgovor na upit, s desne strane ekrana nalazit će se tabovi sa slikama i videozapisima.
Na dnu ekrana, ispod navedenih nalazit će se i izvori informacija te će korisnici na njih moći kliknuti i provjeriti je li to što im je napisao Copilot istina.
Ovo su samo prvi koraci AI pretraživanja te je jasno kako će Google i Microsoft nastaviti razvijati takve inteligentne tražilice koje će nam same davati odgovore na naše upite pa bi jednom takav način pretraživanja mogao postati standard, a mi bi se mogli čuditi kako smo uopće ikada mogli sami pretraživati poveznice koje nam su Google ili Bing predlagali i na kojima smo trebali tražiti odgovore na naše upite.
Izvor: 9to5 Google