Transformativno poglavlje u astronomiji moglo bi započeti puštanjem u pogon Ekstremno velikog teleskopa (ELT) u Čileu, koji je u fazi izgradnje i za koji se očekuje da će ubrzati otkrivanje vanzemaljskog života kao nikad prije.
Prvi rezultati već za sat vremena?
Novo istraživanje Sveučilišta Washington i NASA-inog Goddard Space Flight Centera, koje se nalazi na repozitoriju arXiv i koje čeka recenzije, ističe ogromne mogućnosti ELT-a. Mogao bi nevjerojatnom brzinom identificirati biopotpise, odnosno kemijske znakove života, na egzoplanetima. Konkretno, svjetovi slični Zemlji koji kruže oko nama najbliže zvijezde Proxime Centauri mogli bi otkriti potencijalne znakove života za samo 10 sati.
Za najdostupniju obližnju zvijezdu, Proxima Centauri b, naši rezultati sugeriraju da bismo mogli isključiti mogućnost sub-Neptunove atmosfere u samo jednom satu promatranja, a dva para biopotpisa neravnoteže (O2/CH4 i CO2/CH4) mogli bi biti dostupni za oko 10 sati, u najoptimističnijem scenariju, pojašnjavaju autori istraživanja.
Jedan od najambicioznijih projekata
Tehnologija ELT-a također će omogućiti analizu i tranzitnih i netranzitnih planeta proučavanjem zvjezdane svjetlosti koja prolazi kroz atmosferu ili reflektirane svjetlosti s površina tih planeta. U usporedbi s trenutnim metodama koje zahtijevaju mjesece ili godine promatranja, brzina ELT-a označava dramatično poboljšanje u tom smislu. Trošak projekta premašuje 1,4 milijarde eura, čime se potvrđuje njegov status jednog od najambicioznijih opservatorija u povijesti.
Izvor: Indy100