U mozgovima pripadnika američkih specijalnih postrojbi otkrivene zabrinjavajuće prikrivene abnormalnosti

Život vojnika nije zabava, no kad je riječ o pripadnicima specijalnih postrojbi, taj posao postaje kudikamo ozbiljniji, ali i njegove posljedice. Najnovije istraživanje američkih znanstvenika otkriva što se događa u mozgovima profesionalnih vojnika koji su opetovano izloženi traumama u vatrenim okršajima.

Branimir Vorša | 12.04.2025. / 09:50

Američki marinci, ilustracija
Američki marinci, ilustracija (Foto: Getty Images)

Novo istraživanje pokazuje da vojnici opetovano izloženi udarnim valovima od eksplozija na bojnom polju mogu patiti od oštećenja mozga koja standardna skeniranja ne otkrivaju.

Znanstvenici Medicinskog fakulteta Sveučilišta Harvard u SAD-u pregledali su 212 sadašnjih i bivših pripadnika američkih specijalnih snaga, koji su bili izloženi ponavljajućim eksplozijama. Koristili su detaljne tehnike MRI skeniranja i neuropsihološke procjene kako bi identificirali funkcionalne poremećaje u mozgu tih profesionalnih vojnika.

U usporedbi s nisko izloženim i zdravim sudionicima, oni s visokom izloženošću eksplozijama pokazali su znatno slabiju funkcionalnu povezanost mozga, odnosno kako različita područja mozga međusobno djeluju.

Ozbiljni simptomi

Otkrili smo da su vojnici s većom izloženošću eksplozijama imali ozbiljnije simptome, uključujući probleme s pamćenjem, emocionalne poteškoće i znakove posttraumatskog stresnog poremećaja te da su njihovi mozgovi pokazali slabiju povezanost u ključnim područjima. Ukratko, čini se da ponavljana trauma slabi unutarnju komunikaciju mozga, rekao je neuroradiolog Andrea Diociasi i jedan od autora istraživanja objavljenog u časopisu Radiology.

Znanstvenici s Harvarda koristili su MRI visoke rezolucije i statističke modele kako bi identificirali suptilne moždane promjene. Pojavio se prediktivni model, koji je ispravno identificirao visoko izložene osobe sa 73% točnosti.

Također smo primijetili da su određene regije mozga zapravo veće kod više izloženih pojedinaca, što bi moglo odražavati dugoročne promjene tkiva, poput ožiljaka. To nisu ozljede koje uvijek možete vidjeti golim okom, ali su stvarne i sada ih možemo početi mjeriti, pojasnio je Diociasi.

Iste korištene metode bi se mogle primijeniti na ozljede u kontaktnim sportovima ili nesrećama na radnom mjestu, smatraju autori navedenog istraživanja.

Rezultati otkrivaju da čak i kada mozak izgleda normalno, možda i dalje nosi skrivene znakove traume, a sada imamo alate za njihovo otkrivanje. To otvara vrata ranijem otkrivanju, boljem liječenju i dubljem razumijevanju kako ponavljana trauma utječe na mozak tijekom vremena, rekao je Diociasi.

Izvor: Science Alert

Vezane vijesti

Još vijesti