Švedski znanstvenici proizveli fluidnu bateriju koja se može prilagoditi bilo kojem obliku

Baterije su ključan dio današnjih elektroničkih uređaja, no isto tako zauzimaju puno prostora u njima i uređaji se često moraju oblikom prilagoditi kako bi mogli primiti odgovarajuće baterije. TIm švedskih znanstvenika sad je napravio bateriju koja je tekuća i koja se može prilagoditi uređajima, a ne obratno.

Branimir Vorša | 12.04.2025. / 08:09

Fluidna baterija
Fluidna baterija (Foto: Thor Balkhed/Liu.se)

Znanstvenici sa Sveučilišta Linköping u Švedskoj dizajnirali su mekanu bateriju koja se može oblikovati i koja otvara vrata novim nosivim tehnologijama. Njihovo istraživanje predstavlja bateriju napravljenu od tekućih elektroda, omogućujući prilagođene oblike bez ugrožavanja performansi baterije.

Tradicionalne baterije su krute, što ih čini neprikladnima za besprijekornu integraciju s mekim uređajima. Baterije su najveća komponenta sve današnje elektronike, ali su čvrste i prilično glomazne. S mekom i prilagodljivom baterijom nema ograničenja u dizajnu. Može se integrirati u elektroniku na potpuno drugačiji način i prilagoditi korisniku, kaže Aiman ​​Rahmanudin, docent na Sveučilištu Linköping i jedan od autora instraživanja, koje je objavljeno u asopisu Science Advances.

Umjesto da se oslanja na mehaničku fleksibilnost, kao u ranijim dizajnima koji koriste gumene materijale ili klizne konektore, ova baterija koristi bitno drugačiji pristup, odnosno pretvaranje čvrstih elektroda u tekućinu nalik pasti.

Elektrode su izrađene od konjugiranih polimera i lignina, recikliranog nusproizvoda proizvodnje papira. Budući da su materijali u bateriji konjugirani polimeri i lignin, tih sirovina ima u izobilju. Prenamjenom nusproizvoda poput lignina u robu visoke vrijednosti kao što je materijal za bateriju, pridonosimo modelu kružne ekonomije. Dakle, to je održiva alternativa, kaže Mohsen Mohammadi, postdoktorand na spomenutom sveučilištu i koautor navedenog istraživanja.

Baterija se može rastegnuti na dvostruku duljinu, puniti se više od 500 puta i zadržati funkcionalnost. Prethodni dizajni koji su koristili tekuće metale nisu uspjeli zbog problema poput skrućivanja i ograničene funkcije samo u obliku anode.

Unatoč uspjehu u postizanju fleksibilnosti, potrebna su poboljšanja performansi te baterije. Baterija nije savršena. Pokazali smo da koncept funkcionira, ali izvedbu je potrebno poboljšati. Napon je trenutno 0,9 volti. Sada ćemo razmotriti korištenje drugih kemijskih spojeva za povećanje napona. Jedna opcija koju istražujemo je upotreba cinka ili mangana, dva metala koji su uobičajeni u Zemljinoj kori, kaže Rahmanudin.

Izvor: EurekAlert

Vezane vijesti

Još vijesti