Zabilježen prvi slučaj uspješne medicinski potpomognute oplodnje kojeg su u potpunosti izveli roboti i AI

U budućnosti bi proces medicinski potpomognute oplodnje mogli obavljati robotski sustavi potpomognuti umjetnom inteligencijom.

Branimir Vorša | 11.04.2025. / 12:20

Spermiji i jajna stanica, ilustracija (Foto: Getty Images)

Poseban slučaj medicinski potpomognute oplodnje pokazao je da uglavnom automatizirani proces intracitoplazmatske injekcije spermija (ICSI) može dovesti do uspješnog poroda, pokazalo je novo istraživanje objavljeno u časopisu Fertility and Sterility Science.

Umjetna oplodnja Idete na medicinski potpomognutu oplodnju? Evo što kažu znanstvenici kad je najveća šansa za uspjeh

ICSI, uobičajena metoda medicinski potpomognute oplodnje koja se posebno koristi u slučajevima muške neplodnosti, zahtijeva visoku vještinu i koncentraciju pri izvođenju. Liječnici ponekad postaju umorni i rastreseni, baš kao i svi drugi u većini profesija, pa se događaju pogreške koje mogu smanjiti izglede za oplodnju i rađanje, pojašnjava za New Scientist Jacques Cohen iz američkog laboratorija iz Conceivable Life Sciences u New Yorku.

Sve počinje pritiskom na gumb...

Kako bi to ublažio, njegov tim napravio je stroj sposoban za izvođenje 23 bitna ICSI koraka, daljinski upravljan putem livestreama jednostavnim pritiskom na gumb.

Slika nije dostupna U Velikoj Britaniji rođena prva beba s DNK od tri roditelja

Pomoću umjetne inteligencije sustav na temelju morfologije identificira najzdravije spermije. Laser imobilizira odabrane spermije, pojednostavljujući njihovo ubrizgavanje u jajne stanice. Za razliku od ranijih pokusa djelomične automatizacije, navedeni je sustav dovršio sve temeljne zadatke.

Znanstvenici su isprobali sustav na paru koji se suočavao s problemima plodnosti i gdje je sperma muškog partnera imala je slabu pokretljivost, a žena je koristila jajašca donora. Pet od osam donorskih jajnih stanica dodijeljeno je automatiziranom sustavu, što je rezultiralo s četiri embrija. Ručno izvedeni ICSI oplodio je preostala tri jajašca, također dajući embrije. Model umjetne inteligencije zatim je identificirao dva najbolja embrija, oba iz automatizirane serije. Jedan embrij se nije uspio razviti, ali je drugi doveo do zdravog rođenja djeteta.

Stručnjaci pozivaju na više istraživanja

In vitro oplodnja, ilustracija Rođene prve bebe u čijem je stvaranju sudjelovao neočekivani pomagač

Joyce Harper sa Sveučilišta u Londonu pozdravila je taj uspjeh američkog laboratorija, ali je istovremeno pozvala na oprez i dublja istraživanja koja uključuju nasumično odabrane parove, kako bi se vidjelo je li automatizirana medicinski potpomognuta oplodnja doista daje veće šanse za uspješno začeće i porod.

Automatizirani IVF trenutno je skuplji od klasičnog, ali Cohen se i dalje nada njegovoj sve većoj uporabi. Kako ćemo optimizirati, standardizirati i usavršavati sustav, očekujemo da će troškovi za pacijente i kliniku pasti, kaže on. 

Izvor: New Scientist

Vezane vijesti

Još vijesti