Slušatelji radiopostaje šokirani: Nakon pola godine saznali da omiljena voditeljica uopće ne postoji

Ona je imala svoju emisiju koja je trajala četiri sata dnevno svakog radnog dana u tjednu.

Hrvoje Jurman Hrvoje Jurman | 28.04.2025. / 10:45

Radio, ilustracija (Foto: Getty Images)

Krajem prošle godine jedna poljska radiopostaja otpustila je zaposlenike jer je pronašla, kako su tada mislili, zanimljivu i cjenovno povoljniju zamjenu – umjetnu inteligenciju. No pokazalo se kako stvari nisu tako jednostavne jer ljude ne zanima što im želi reći AI, odnosno voditelji koji zapravo ne postoje. Nakon brojnih kritika trebalo je samo tjedan dana da AI voditelji dobiju otkaz.

Bill Gates Ne bi se svi složili: Bill Gates objasnio koja su tri zanimanja sigurna od umjetne inteligencije

Na sličan potez odlučila se i australska radiopostaja CADA, koja svoj program emitira u Sydneyju i putem interneta, uz jednu veliku razliku. Naime, oni su svojim slušateljima prešutjeli da ih već pola godine u radijskom programu zabavlja voditeljica koja zapravo ne postoji, već je riječ o umjetnoj inteligenciji, odnosno softveru koji je razvila tvrtka za kloniranje glasova ElevenLabs.

Radijska voditeljica, koja je slušateljima bila poznata samo kao Thy, tijekom radnih dana vodila je četverosatnu emisiju, a da je nešto čudno s tom voditeljicom, upozorio je jedan australski pisac, koji je odlučio na internetu potražiti neke informacije o Thy. No o njoj nije saznao apsolutno ništa – nigdje ne piše njezino prezime, ne postoji njezina biografija ni bilo koja druga informacija.

Eksperiment

Istina je izašla na vidjelo kada je pokretač projekta australskih radijskih mreža Fayed Tohme, čiji je dio i CADA, objasnio kako je Thy zapravo proizvod umjetne inteligencije. U objavi na društvenim mrežama, koju je u međuvremenu izbrisao, objasnio je kako ona ne samo da zvuči stvarno već ima i stvarne obožavatelje – iako zapravo nije prava osoba: Nema mikrofona, nema studija, samo kodovi i vibre.

Naglasio je kako je AI radiovoditeljica samo eksperiment kojim žele pomaknuti granice onoga što radijski prijenos uživo zaista znači. Iz ARN-a kažu kako su htjeli istražiti kako nove tehnologije mogu podržati odličan sadržaj u svrhu poboljšanja cjelokupnog iskustva.

Žuta patka, ilustracija Kakvo poniženje: Zaposlenici nisu mogli vjerovati kakav su mail o otkazu dobili od poslodavca

Iako korištenjem AI voditeljice ta postaja nije prekršila zakon, brojni slušatelji kritizirali su ih zbog činjenice što nisu otkrili nešto toliko važno, odnosno da voditeljica, čiji glas svakodnevno sluša velik broj ljudi, ne postoji, već da je proizvod tehnologije. Većina smatra kako je prevarena te da bi, ako se u takvim slučajevima koristi umjetna inteligencija, ljudi to trebali znati.

Izvor: The Independent

Vezane vijesti

Još vijesti