zimo mobile logo
  • Tehnologija
  • Znanost
  • Društvene mreže
  • Esport
  • Business
Prati nas:
Upravljaj obavijestima
  • Prijavi se na newsletter
  • Imaš priču? Pošalji
  • Pišite nam
  • Uredništvo
  • Oglašavanje i marketing
  • Uvjeti korištenja
  • Vijesti
  • Video
  • Zadovoljna
  • Tech
  • Blog
  • Nova TV
  • Doma TV
Nova TV
  • Vijesti
  • Video
  • Zadovoljna
  • Tech
  • Blog
  • Nova TV
  • Doma TV
  • zimo logo
  • Tehnologija
  • Znanost
  • Društvene mreže
  • Esport
  • Business
Prati nas:
  • Dnevnik.hr
  • Vijesti
  • Sport
  • Showbizz
  • Lifestyle
  • Putovanja
  • Zdravlje
  • Biznis
  • Zabava
  • Teen
  • Tv
Tehnologija

Otvoren prvi školski Laboratorij za umjetnu inteligenciju i holograme u Hrvatskoj

Osim edukacije o umjetnoj inteligenciji, laboratorij će nuditi i napredne radionice iz izrade 3D modela i holograma, uključujući prikaz holograma putem pametnih telefona, jednostrukih holograma i inovativnog holo zida

Martina Čizmić | 28.04.2025. / 12:45 komentari

Podijeli

AI učionica u Varaždinu (Foto: Varaždinska županija)

U Prvoj gimnaziji Varaždin danas je otvoren prvi školski Laboratorij za umjetnu inteligenciju i holograme u Republici Hrvatskoj. Laboratorij će djelovati u sklopu Centra izvrsnosti iz informatike Varaždinske županije sa sjedištem u Prvoj gimnaziji Varaždin, a uspostavljena je i suradnja s Fakultetom organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu.

tri vijesti o kojima se priča Pad asteroida, ilustracija Sad znamo i to NASA-ino superračunalo provelo 400.000 simulacija i sve upućuju na istu godinu u kojoj će Zemlja biti uništena Područje Campi Flegrei kod Napulja Što to točno znači? Znanstvenici su pronašli ogromnu pukotinu ispod jednog od vulkana u našem susjedstvu Mikrougrušak u krvi Pronađen u krvi pacijenata Otkriven ključ trajnih simptoma dugog COVID-a

Laboratorij je jedinstvena inicijativa u obrazovnom sustavu Hrvatske, namijenjena edukaciji učenika, nastavnika i administrativnog osoblja škola kojima je Varaždinska županija osnivač. Cilj projekta je omogućiti kvalitetnu primjenu umjetne inteligencije i novih tehnologija u nastavi, poučavanju i svakodnevnom radu škola, a posebna će se pažnja posvetiti učenicima s poteškoćama te darovitim učenicima.

Njegovim otvorenjem, Varaždinska županija još jednom je potvrdila svoju predanost inovacijama i razvoju obrazovanja, pružajući mladima i nastavnicima priliku da aktivno sudjeluju u kreiranju digitalne budućnosti.

Naše srednje škole potičemo na suradnju s visokim školskim ustanovama i realnim sektorom jer jedino tako možemo odgovoriti na potrebe gospodarstva i društva. Kroz tu suradnju pratimo trendove i izazove današnjice. Prva gimnazija Varaždin već uspješno surađuje s Fakultetom organizacije i informatike, što se jasno vidi i kroz otvaranje ovog Laboratorija. Ovaj mandat posvetili smo učenicima, znanju i, naravno, budućnosti. Tehničko-tehnološki napredak danas je toliko brz da, ako ne pratimo te promjene, bit ćemo u zaostatku za najnaprednijim državama svijeta. Zato nastojimo biti lideri u mnogim područjima, a s ovim laboratorijem postajemo predvodnici u Hrvatskoj. Vjerujem da će ovaj laboratorij koristiti ne samo našim učenicima i nastavnicima, već i svim našim građanima i društvu u cjelini. Kada govorimo o umjetnoj inteligenciji, svakodnevno se susrećemo s tim pojmom, ali nitko dosad nije otvorio učionicu u kojoj svi zainteresirani mogu naučiti kako pravilno koristiti umjetnu inteligenciju. Planiramo svake godine analizirati i unaprijediti ovu učionicu kako bi bila u skladu s novim potrebama i izazovima, rekao je župan Anđelko Stričak zahvalivši se svima koji su sudjelovali u ovom projektu, od ravnateljice škole, pročelnika Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr. sc. Miroslava Huđeka, pa sve do profesora s FOI-a.

 

Prošli tjedan smo bili organizator Međunarodne konferencije u kojoj smo se dotaknuli odnosa umjetne inteligencije i nadarenih učenika, a danas otvaramo jednu konkretnu učionicu, odnosno laboratorij u kojem će se učiti o umjetnoj inteligenciji i njenoj primjeni u praksi, rekao je pročelnik Huđek.

Voditeljica projekta i ravnateljica Centra izvrsnosti iz informatike Janja Banić, zajedno s nastavnicima Prve gimnazije Varaždin – Bojanom Banićem, Markom Šafranom, Dinkom Meštrovićem i Vesnom Novosel Martinić – te izv. prof.dr.sc. Mariom Koneckim i njegovim timom s Fakulteta organizacije i informatike, osmislili su sveobuhvatan edukacijski program koji će službeno započeti početkom sljedeće školske godine. Po završetku edukacije polaznici će dobiti službeni EU certifikat.

Velika mi je čast što je Prva gimnazija Varaždin jedina škola u Republici Hrvatskoj, kada govorimo o osnovnim i srednjim školama, koja danas otvara Laboratorij za umjetnu inteligenciju i holograme. Ovo je izuzetno važan inovativni iskorak u tehnologiji, koji pokazuje da smo pravovremeno prepoznali što je potrebno našim učenicima, nastavnicima, ali i građanima. Laboratorij je prvenstveno namijenjen edukaciji svih zainteresiranih, a posebno učenika i nastavnika, kako bi se primjena novih tehnologija integrirala u nastavni proces, poučavanje i učenje. Osim toga, laboratorij će biti koristan i za zaposlenike školskih ustanova, uključujući administrativne poslove, tajničke i druge funkcije, a također će se moći primjenjivati i u administraciji bolničkog sustava, objasnila je ravnateljica Prve gimnazije Varaždin Janja Banić.

 

Veseli me da nazočimo početku jednog velikog projekta u Prvoj Gimnaziji Varaždin koji pokazuje da sinergija i suradnja Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih te osnivača, Varaždinske županije daju odlične rezultate. Činjenica je da samo najbolji uspijevaju iskoristiti ponuđena sredstva i stvoriti najbolje projekte. Izuzetno je dobro da naše škole imaju vrhunsku opremu, no bez kvalitetnih nastavnika i njihovog rada s učenicima nema rezultata. Stoga je bitno da nastavnici motiviraju učenike, da im približe današnju tehnologiju jer cilj je da mi „dirigiramo“ tehnologiji, a ne ona nama, rekla je prof.dr.sc. Blaženka Divjak, redovna profesorica na Fakultetu organizacije i informatike Varaždin.

 

Osim edukacije o umjetnoj inteligenciji, laboratorij će nuditi i napredne radionice iz izrade 3D modela i holograma, uključujući prikaz holograma putem pametnih telefona, jednostrukih holograma i inovativnog holo zida. Ova tehnologija otvorit će nove mogućnosti za kreativnu i interaktivnu nastavu, čineći obrazovanje dostupnijim i zanimljivijim.

PODIJELJENO 0 PUTA

Podijeli

aktualno najčitanije
Bili vi toga svjesni ili ne, ali već živimo u svijetu znanstvene fantastike
Neurotehnološka revolucija
Bili vi toga svjesni ili ne, ali već živimo u svijetu znanstvene fantastike
Matematičari hvale Googlov AI: "Nudi mogućnost bavljenja matematikom u dosad neviđenim razmjerima"
Nije prbolem, već naprotiv
Matematičari hvale Googlov AI: "Nudi mogućnost bavljenja matematikom u dosad neviđenim razmjerima"
HT-u oštećena oprema u požaru u Vjesniku, čine sve da korisnici opet imaju usluge
Pristup zgradi trenutno nemoguć
HT-u oštećena oprema u požaru u Vjesniku, čine sve da korisnici opet imaju usluge
Pripreme za osvajanje Marsa: U tijeku je NASA-ina posebna misija koja će trajati više od godinu dana
Prošao prvi mjesec
Pripreme za osvajanje Marsa: U tijeku je NASA-ina posebna misija koja će trajati više od godinu dana
Znanstvenici složni: Ova vrsta hrane predstavlja preveliku opasnost za zdravlje!
Pozivaju na hitno djelovanje
Znanstvenici složni: Ova vrsta hrane predstavlja preveliku opasnost za zdravlje!
Ukrajina upozorava: Rusija počela masovno koristiti još jedan iranski jeftin dron
Novi problem za logističke linije
Ukrajina upozorava: Rusija počela masovno koristiti još jedan iranski jeftin dron
Znanstvenici su pronašli ogromnu pukotinu ispod jednog od vulkana u našem susjedstvu
Što to točno znači?
Znanstvenici su pronašli ogromnu pukotinu ispod jednog od vulkana u našem susjedstvu
NASA-ino superračunalo provelo 400.000 simulacija i sve upućuju na istu godinu u kojoj će Zemlja biti uništena
Sad znamo i to
NASA-ino superračunalo provelo 400.000 simulacija i sve upućuju na istu godinu u kojoj će Zemlja biti uništena
Znanstvenici došli do zanimljivog otkrića: Ako na Marsu ima života, vjerojatno se skriva u - špiljama
Baš kao na Zemlji?
Znanstvenici došli do zanimljivog otkrića: Ako na Marsu ima života, vjerojatno se skriva u - špiljama
Znanstvenici došli do nevjerojatnog otkrića kako tumori sprječavaju imunološki sustav da ih uništi
Ključ za buduće terapije
Znanstvenici došli do nevjerojatnog otkrića kako tumori sprječavaju imunološki sustav da ih uništi
Zastrašujući trend širi se internetom: Jeste li naišli na ovakve videozapise na društvenim mrežama?
Uznemirujuće
Zastrašujući trend širi se internetom: Jeste li naišli na ovakve videozapise na društvenim mrežama?
Otkriven ključ trajnih simptoma dugog COVID-a
Pronađen u krvi pacijenata
Otkriven ključ trajnih simptoma dugog COVID-a

Vezane vijesti

Ne propustite ni ovo

vijesti
IMAŠ PRAVO Jeste li znali da imate pravo na novčanu naknadu nakon prestanka radnog odnosa?
IMAŠ PRAVO, OSTVARI GA
Jeste li znali da imate pravo na novčanu naknadu nakon prestanka radnog odnosa?
Prometni kaos oko Vjesnika: Zatvorene ulice, na snazi posebna regulacija
Velika gužva
Kolaps u Zagrebu! Najkritičnije je u ovim ulicama: "Tramvaji su stajali, jedva da su se pomakli. Totalni kaos"
Plenković će se sutra u Rimu sastati s talijanskom premijerkom
Iznenadni posjet
Plenković putuje u Italiju: Dnevnik Nove TV otkriva razlog
show
Meri Goldašić razvela se od supruga Jure
potvrdila šuškanja
Razvodi se Meri Goldašić! ''Dugo smo tražili načine, razgovarali...''
Laura Gnjatović predstavila nacionalni kostim na izboru za Miss Universe
pogledajte video
Naša misica na svjetskom izboru predstavila nacionalni kostim koji nosi plemenito značenje!
Josip Radeljak Dikan pohvalio se putovanjem svoje kćeri Lane Radeljak
''nije propustila...''
Dikan se pohvalio potezom svoje kćeri koji ga je oduševio: ''Ponosan sam na moje suho zlato''
zdravlje
Kad probava stane: Što piti da se tijelo opet pokrene?
Pokrovitelj Donat
Kad probava stane: Što piti da se tijelo opet pokrene?
7 namirnica bogatih proteinima koje žene starije od 50 godina trebaju jesti svaki tjedan
Za očuvanje mišićne i koštane snage
7 namirnica bogatih proteinima koje žene starije od 50 godina trebaju jesti svaki tjedan
Visoko osjetljivo dijete: 12 znakova koji otkrivaju da imate malo empatično čudo
Piše psihologinja
Visoko osjetljivo dijete: 12 znakova koji otkrivaju da imate malo empatično čudo
zabava
Kako ga je nokautirala! Presudila obračun između muškaraca odlučnim udarcem pa pobrala ovacije
Ups...
Kako ga je nokautirala! Presudila obračun između muškaraca odlučnim udarcem pa pobrala ovacije
U moru nepropisnog parkinga ovo je kralj! Scena iz Splita nasmijala domaću publiku
Nezgodno
U moru nepropisnog parkinga ovo je kralj! Scena iz Splita nasmijala domaću publiku
Stavio kameru u perilicu posuđa, a snimka je iznenadila gledatelje
Zanimljivo
Stavio kameru u perilicu posuđa, a snimka je iznenadila gledatelje
tech
Znanstvenici su pronašli ogromnu pukotinu ispod jednog od vulkana u našem susjedstvu
Što to točno znači?
Znanstvenici su pronašli ogromnu pukotinu ispod jednog od vulkana u našem susjedstvu
NASA-ino superračunalo provelo 400.000 simulacija i sve upućuju na istu godinu u kojoj će Zemlja biti uništena
Sad znamo i to
NASA-ino superračunalo provelo 400.000 simulacija i sve upućuju na istu godinu u kojoj će Zemlja biti uništena
Znanstvenici došli do zanimljivog otkrića: Ako na Marsu ima života, vjerojatno se skriva u - špiljama
Baš kao na Zemlji?
Znanstvenici došli do zanimljivog otkrića: Ako na Marsu ima života, vjerojatno se skriva u - špiljama
sport
Strašan udar za FIFA-u: Oni pripremaju novo Svjetsko prvenstvo: Zvat će Srbiju i BiH?
kakav plan!
Strašan udar za FIFA-u! Oni pripremaju novo Svjetsko prvenstvo: Zvat će Srbiju i BiH?
Ovih 16 reprezentacija igrat će europske dodatne kvalifikacije
POSLJEDNJA ŠANSA
Ovih 16 reprezentacija igrat će europske dodatne kvalifikacije
Zlatko Dalić komentirao ponašanje dijela navijača u Podgorici
Posve nepotrebno
Crnogorci pitali Dalića o skandiranju hrvatskih navijača: Evo što im je odgovorio
tv
Kumovi: Dogodila se sreća u nesreći – moraju djelovati brzo
KUMOVI
Kumovi: Dogodila se sreća u nesreći – moraju djelovati brzo
MasterChef: Izgleda da su svi bili iznenađeni Markovim odličnim tanjurom - čak i on sam!
DOBAR SPOJ
Izgleda da su svi bili iznenađeni Markovim odličnim tanjurom - čak i on sam!
MasterChef: Povuci-potegni između Renate i chefa Stjepana: "Radite toliko banalne greške!"
DRUGAČIJA TEHNIKA
Povuci-potegni između Renate i chefa Stjepana: "Radite toliko banalne greške!"
putovanja
Europska zemlja u kojoj je zabranjeno pustiti vodu u zahodu nakon 22 sata
U unajmljenom stanu?
Europska zemlja u kojoj je zabranjeno pustiti vodu u zahodu nakon 22 sata
"Najljepši europski grad u koji nitko ne ide": Ljepotan koji ima 12 rijeka, 21 otok i stotine patuljaka...
Za svačiji džep
"Najljepši europski grad u koji nitko ne ide": Ljepotan koji ima 12 rijeka, 21 otok i stotine patuljaka...
U susjedstvu: Nacionalni park do kojega vodi cesta koja je - avantura za sebe
NP Lovćen
U susjedstvu: Nacionalni park do kojega vodi cesta koja je - avantura za sebe
novac
Poznati trgovački lanac odjeće i obuće na putu do bankrota. Sumnje vjerovnika izazvale su domino-efekt
ostalo 6 poslovnica
Poznati trgovački lanac odjeće i obuće na putu do bankrota. Sumnje vjerovnika izazvale su domino-efekt
Mađarska ostaje bez ruske nafte - i sada se mora pomiriti s Hrvatskom
brak iz interesa
Mađarska ostaje bez ruske nafte - i sada se mora pomiriti s Hrvatskom
Von der Leyen pozvala zemlje EU-a na 135 milijardi eura potpore Ukrajini: "Ne postoje jednostavna rješenja”
raste pritisak
Von der Leyen pozvala zemlje EU-a na 135 milijardi eura potpore Ukrajini: "Ne postoje jednostavna rješenja”
lifestyle
Zagreb špica: Chanel čizme s potpeticom u obliku bisera u street style izdanju
WOW, FAMOZNE SU!
Dama iz Zagreba u čizmama za kojima se okretala cijela špica
Lejla Filipović u cipelama koje podižu cijelu kombinaciju bez previše napora.
OMILJENI MODEL
Lejla Filipović: Cipele koje bez previše napora podižu svaku kombinaciju, boja je vrh
Vanna u mokrim tajicama i sakou
Kombinacija je zakon
Vanna u "mokrim" tajicama uz koje omiljene jesenske čizme pristaju nepogrešivo
sve
Europska zemlja u kojoj je zabranjeno pustiti vodu u zahodu nakon 22 sata
U unajmljenom stanu?
Europska zemlja u kojoj je zabranjeno pustiti vodu u zahodu nakon 22 sata
Zagreb špica: Chanel čizme s potpeticom u obliku bisera u street style izdanju
WOW, FAMOZNE SU!
Dama iz Zagreba u čizmama za kojima se okretala cijela špica
Lejla Filipović u cipelama koje podižu cijelu kombinaciju bez previše napora.
OMILJENI MODEL
Lejla Filipović: Cipele koje bez previše napora podižu svaku kombinaciju, boja je vrh
 

Nastavi čitati

Tehnologija
Neurotehnologija, ilustracija
Neurotehnološka revolucija

Bili vi toga svjesni ili ne, ali već živimo u svijetu znanstvene fantastike

piše Hina
Tehnologija
Požar u zgradi Vjesnika
Pristup zgradi trenutno nemoguć

HT-u oštećena oprema u požaru u Vjesniku, čine sve da korisnici opet imaju usluge

piše Hina
Tehnologija
Mars Dune Alpha
Prošao prvi mjesec

Pripreme za osvajanje Marsa: U tijeku je NASA-ina posebna misija koja će trajati više od godinu dana

piše Hrvoje Jurman
Tehnologija
Shahed-107
Novi problem za logističke linije

Ukrajina upozorava: Rusija počela masovno koristiti još jedan iranski jeftin dron

piše Branimir Vorša
Tehnologija
Sundar Pichai
Svi će osjetiti posljedice

Šef Googlea upozorava: Ako AI balon pukne…

piše Hrvoje Jurman
Tehnologija
Emmanuel Macron
Europski prioriteti

Macron: Europa se ne smije prepustiti "Sedmorici veličanstvenih"

piše Hina
  • Pišite nam
  • Uredništvo
  • Oglašavanje i marketing
  • Uvjeti korištenja
  • Politika zaštite privatnosti
  • Politika o kolačićima
  • Dnevnik
  • Nova Plus
  • Gol.hr
  • Zadovoljna
  • Kreni Zdravo
  • NovaTV
  • DomaTV
Upravljaj obavijestima