Neočekivano otkriće: Broj ovih ključnih egzoplaneta u našoj galaksiji mogao bi biti puno, puno veći

Neobičan planet koji se skriva daleko od svoje zvijezde upućuje na to da bi naša galaksija mogla biti prepuna skrivenih, Zemlji sličnih svjetova na neočekivano udaljenim orbitama.

Branimir Vorša | 05.05.2025. / 11:37

Artistički prikaz egzoplaneta koji kruži oko zvijezde crvenog patuljka
Umjetnički prikaz egzoplaneta koji kruži oko zvijezde crvenog patuljka (Foto: Cambridge University/Youtube)

Super-Zemlja koja kruži daleko od svoje zvijezde, na udaljenosti sličnoj Jupiterovoj orbiti, otkrivena je pomoću metode promatranja gravitacijskog mikrolećenja, što ukazuje na neočekivanu učestalost takvih planeta u našoj galaksiji.

Neobično otkriće s dalekosežnim implikacijama

Otkrili smo 'super-Zemlju', što znači da je veća od našeg planeta, ali manja od Neptuna, na mjestu gdje su prije pronalaženi samo planeti tisuću ili stotine puta masivniji od Zemlje, pojasnio je Weicheng Zang iz Harvard-Smithsonian Centra za astrofiziku (CfA) i glavni autor istraživanja vezanog za to otkriće.

Taj planet, smješten u vanjskom dijelu svog planetarnog sustava, otkriven je tijekom rijetkog mikrolećnog događaja OGLE-2016-BLG-0007, prvi put opaženog još početkom 2016. godine. Metoda detektira planetarne sustave praćenjem kratkotrajnog porasta svjetline, izazvanog gravitacijskim savijanjem svjetlosti pozadinske zvijezde.

Otkriveni novi obrasci

Astronomi su analizirali taj događaj koristeći podatke s Korea Microlensing Telescope Network (KMTNet), sustava teleskopa u Australiji, Čileu i Južnoj Africi. Njihovo istraživanje, objavljeno u časopisu Science, kombiniralo je ovo promatranje s većim skupom podataka gravitacijskog mikrolećenja, utrostručivši broj uzoraka iz prethodnih studija i uključujući, mnoge manje egzoplanete.

Ovo mjerenje populacije planeta, od onih nešto većih od Zemlje pa sve do veličine Jupitera i većih, pokazuje nam da su planeti, a posebno super-Zemlje, u orbitama izvan Zemljine orbite brojni u galaksiji, ističe Jennifer Yee iz CfA, koautorica navedenog istraživanja.

Pomicanje granica

Otkrića dovode u pitanje ranije pretpostavke da super-Zemlje uglavnom kruže blizu svojih zvijezda. Analizom omjera mase egzoplaneta i njihovih zvijezda utvrđeno je da takvi planeti postoje i u udaljenim orbitama, sličnim Jupiterovoj u našem Sunčevom sustavu.

Znanstvenici su znali da ima više malih planeta nego velikih, ali u ovoj studiji uspjeli smo pokazati da unutar tog općeg uzorka postoje viškovi i manjkovi. To je vrlo zanimljivo, rekao je Andrew Gould sa Sveučilišta Ohio State.

Nova slika galaktičke populacije planeta

Zangov tim procjenjuje da jedna od tri zvijezde u Mliječnoj stazi može imati super-Zemlju u širokoj orbiti.

Ovaj rezultat sugerira da u orbitama sličnim Jupiterovoj većina planetarnih sustava možda ne nalikuje našem Sunčevom sustavu, komentirao je Youn Kil Jung iz Korejskog instituta za astronomiju i svemirsku znanost i jedan od koautora istraživanja.

Pronaći mikrolećni zvjezdani događaj je teško. Pronaći mikrolećni zvjezdani događaj s planetom je teško na kvadrat. Moramo promatrati stotine milijuna zvijezda kako bismo pronašli jedva stotinu takvih slučajeva, dodao je na kraju Richard Pogge sa Sveučilišta Ohio State.

Izvor: Science Alert

Vezane vijesti

Još vijesti