Nakon dvije odgode zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta, njemačka tvrtka Isar Aerospace danas je lansirala svoju raketu Spectrum. Iako je samo lansiranje bilo uspješno, raketa se ubrzo okrenula prema zemlji, nakon čega je u prijenosu uživo prebačena slika na drugu kameru tako da nije bilo moguće pratiti pad rakete, no jasno se čula eksplozija. Naknadno je objavljena i snimka na kojoj se vidi pad rakete i eksplozija pri čemu je, čini se, uništena lansirna rampa.
Nakon toga je osoba koja je vodila prijenos komentirala kako na ovo lansiranje treba gledati isključivo kao na test koji će im dati jako puno podataka koje sada treba analizirati i proučavati.
Isar Aerospace osnovana je 2018. godine s ciljem razvoja raketa za prijevoz malih i srednjih satelita u svemir, a iz ove tvrtke često naglašavaju i svoju ulogu u zadržavanju europske neovisnosti na tržištu lansiranja raketa jer, kao što je poznato, europske kompanije danas se oslanjaju na američki SpaceX, odnosno na lansiranja iz svemirske baze u Francuskoj Gvajani.
Nakon što su u veljači dovršili testiranja oba dijela Spectruma, uključujući i testove motora na oba dijela rakete, čekali su još samo dozvolu norveške vladine agencije za zrakoplovstvo. Dozvolu za lansiranje iz svemirske luke Andøya na sjeveru Norveške dobili su 17. ožujka i od tada im jedini problem predstavljaju vremenski uvjeti.
Testni let namijenjen skupljanju podataka
Iz kompanije su ranije naglasili kako je ovo probni let te će se svi integrirani sustavi letjelice prvi puta testirati kao jedinstveni sustav. Primarni plan bio im je skupiti što više podataka o raketi i letu koji bi se mogli iskoristiti za daljnji razvoj i ispravljanje potencijalnih grešaka, kako bi u budućnosti raketa mogla bez problema prevoziti satelite i drugu opremu u svemir. Iako su se sigurno dokopali velikog broja podataka, nije teško zaključiti kako su se svi nadali da će let trajati puno duže. No kako je to na platformi X naglasio jedan korisnik, i SpaceX-u je trebalo više pokušaja prije nego su uspjeli ispuniti svoju misiju.
Raketa Spectrum visoka je 28 metara te se, kao i SpaceX-ov Falcon, sastoji od dva dijela. Prvi dio sastoji se od 9 motora Aquila koji kao pogonsko gorivo koristi propan i tekući kisik, dok drugi dio koji se tijekom leta odvaja sadrži jedan Aquila motor s većom mlaznicom, a koji je napravljen kako bi podržavao višestruka ponovna pokretanja motora u orbiti.
Kapacitet nosivosti tereta u niskoj Zemljinoj orbiti iznosi 1000 kg, a kako je riječ testiranju, raketa danas neće prevoziti nikakav teret.
Ako svi testovi prođu uspješno i raketa položi test, Isar Aerospace može razmišljati o budućnosti jer već imaju narudžbe za prvi prijevoz tereta s Norveškom svemirskom agencijom s kojom su dogovorili prijevoz satelita u orbitu. Prema tom ugovoru, lansiranje je planirano za - 2028. godinu. Do tada ima još dosta vremena, testiranja i razvoja, što smo vidjeli i na današnjem primjeru.
Izvor: NASA Space Flight