Kada se govori o velikim benefitima koje bi umjetna inteligencija mogla donijeti čovječanstvu, često se spominju dvije stvari - veliki napredak u medicini koji će omogućiti raniju i precizniiju dijagnozu i kvalitetnije liječenje te brži razvoj lijekova. Koliko bi ova tehnologija mogla biti korisna u medicini najbolje možemo vidjeti na novom primjeru sustava baziranog na umjetnoj inteligenciji koji je predstavio prvi čovjek Microsoftova AI odjela Mustafa Suleyman.
tri vijesti o kojima se priča


Taj sustav predstavlja veliki korak prema, kako je to Suleyman nazvao, medicinskoj superinteligenciji, a rezultati koje je predstavio prilično su impresivni.
Postavljanje kompleksnih dijagnoza
Kako bi testirali mogućnosti i kvalitetu tog sustava, pred njega su stavili deset iznimno kompleksnih slučajeva postavljanja dijagnoze. Isti izazov postavljen je liječnicima koji nisu imali pristup udžbenicima, chatbotovima, niti su se mogli posavjetovati s kolegama i oni su uspjeli riješiti samo 2 od tih 10 slučajeva. S druge strane, Microsoftov AI sustav, uparen s OpenAI-jevim o3 modelom, pokazao je uspješnost od čak 80 posto, odnosno umjetna inteligencija ispravno je postavila dijagnozu za 8 takvih slučajeva.
Njihov AI sustav napravljen je kako bi imitirao skup medicinskih stručnjaka i namijenjen je upravo postavljanju kompleksnih i intelektualno zahtjevnih dijagnoza, poput ovih deset slučajeva s kojima su se doktori mučili. Njihov sustav, slično kako to rade i doktori u stvarnim situacijama, poduzima pojedinačne korake - od postavljanja specifičnih pitanja pa do zahtijevanja određenih testova kako bi mogao donijeti točnu dijagnozu. Npr. za pacijenta sa simptomima kašlja i temperature zatražit će krvnu sliku i snimku pluća prije dijagnoze upale pluća.
Nema otkaza doktorima
Ne samo da se umjetna inteligencija pokazala značajno točnijom, već je njen rad i jeftiniji jer je bila puno učinkovitija u naručivanju specifičnih testova.
Kada se AI u nečem pokaže bolja, jeftinija i učinkovitija od ljudi, počne se govoriti o otkazima i otpuštanjima, no Suleyman uvjerava kako to u zdravstvu neće biti slučaj. Naime, smatra kako će AI pomagati doktorima pri donošenju dijagnoza i terapije te ih neće zamijeniti.
Kako su iz Microsofta napisali na službenom blogu, uloga doktora u takvim je situacijama puno veća i kompleksnija od samog postavljanja dijagnoza.
Moraju znati kako se nositi s neizvjesnošću i graditi povjerenje s pacijentima i njihovim obiteljima na način na koji to AI nije sposobna.
Ono što budućnost nosi su, prema Suleymanu, AI sustavi koji će biti gotovo bezgrešni. To možemo očekivati tijekom sljedećih pet do deset godina i radikalno će poboljšati zdravstvene sustave diljem svijeta.
Trenutačno, njihov sustav nije spreman za uporabu u klinikama te su potrebna daljnja testiranja, no dosadašnja postignuća su iznimno ohrabrujuća.
Izvor: The Guardian