Japanski meteorološki sateliti otključali su atmosferske misterije planeta Venere

Promatranja planeta Venere dosad su bila sporadična i nepotpuna, no zahvaljujući desetogodišnjem promatranju japanskih meteoroloških satelita atmosferski misteriji postali su jasniji.

Branimir Vorša | 01.07.2025. / 14:21 komentari
Planet Venera
Planet Venera (Foto: Getty Images)

Dugoročna studija promjena u atmosferi planeta Venere bila je dosad ograničena kratkim trajanjem planetarnih misija i izazovima promatranja sa Zemlje. Sada japanski meteorološki sateliti Himawari-8 i 9 pružaju jedinstveni desetogodišnji infracrveni zapis temperatura na vrhu oblaka planeta Venere, otkrivajući nove atmosferske obrasce.

Prilagodba satelita za promatranje Venere

Himawari-8 i 9, lansirani 2014. i 2016. godine, dizajnirani su za praćenje Zemljine atmosfere pomoću multispektralnih uređaja Advanced Himawari Imagers (AHI). Tim sa Sveučilišta u Tokiju, na čelu s gostujućim znanstvenikom Gaku Nishiyamom, koristio je AHI podatke u kojima se Venera povremeno pojavljuje blizu ruba Zemljina vidokruga, kako bi promatrao atmosferu Venere. Istraživanje vezano za to objavljeno je u časopisu Earth Planets and Space.

tri vijesti o kojima se priča Mreže optičkih kablova iznad šume u Ukrajini Jesu mreže, ali nisu paukovi VIDEO Pogledajte nestvaran prizor na krošnjama ogromne šume u Ukrajini Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Uređaj koji izvlači pitku vodu iz zraka Nije znanstvena fantastika Stvorili pitku vodu iz "ničega": Ovaj genijalan izum mogao bi spasiti mnoge živote

Atmosfera Venere poznata je po varijacijama u refleksiji i brzini vjetra koje traju godinama. Međutim, nijedna planetarna misija nije uspjela u kontinuiranom promatranju duljem od 10 godina zbog trajanja tih misija, objasnio je Nishiyama. Promatranja Venere sa Zemlje također imaju ograničenja zbog Zemljine atmosfere i dnevne svjetlosti.

Dugotrajno djelovanje satelita Himawari koje će trajati do 2029. godine te višebandno infracrveno praćenje s čestim i niskom šumom, popunjavaju tu prazninu.

Analiza podataka

Između 2015. i 2025.godine, japanski tim je izdvojio 437 slika Venere iz AHI skupa podataka, prilagođavajući ih šumu i veličini Venere kako bi pratio promjene temperature svjetline kad su Zemlja, Venera i sateliti bili u poravnanju.

Analiza je potvrdila varijacije amplitude termalnih plima i atmosferskih valova planetarne veličine, koji se smanjuju s visinom. Podaci su također otkrili probleme s kalibracijom u mjerenjima prethodnih planetarnih misija.

Mislim da je naš novi pristup u ovoj studiji uspješno otvorio novi put za dugoročno i višebandno praćenje tijela Sunčevog sustava. To uključuje Mjesec i Merkur, koje također trenutno proučavam. Nadamo se da će nam ova studija omogućiti procjenu fizičkih i sastavnih svojstava, kao i atmosferske dinamike, te pridonijeti našem daljnjem razumijevanju evolucije planeta općenito, rekao je Nishiyama.

Izvor: EurekAlert

Vezane vijesti