U ranim jutarnjim satima 18. svibnja, neobičan trag svjetla pojavio se na noćnom nebu iznad Sjedinjenih Američkih Država, protežući se sve do juga, nad Novim Meksikom. Iako su mnogi pretpostavili da je riječ o fenomenu poznatom kao STEVE, bijelo-ljubičastim tragovima koje stvaraju nabijene čestice u ionosferi Zemlje, pokazalo se da je riječ o nečem posve drugom.
Prema američkom astronomu Jonathanu McDowellu, svjetlost je zapravo potekla iz ispuštanja goriva iz gornjeg stupnja rakete, a ne od spomenutog fenomena. Riječ je bila zapravo o događaju nakon lansiranja rakete Zhuque-2E Y2 na metansko gorivo, kineskog startupa LandSpace Technology sa sjedištem u Pekingu. Raketa je uspješno postavila šest satelita u Zemljinu orbitu, a otprilike sat kasnije, trag ispušnih plinova bio je vidljiv u ionosferi, na visini od oko 250 kilometara.
TLEs confirm the Zhuque-2 upper stage passed over the US Four Corners area at 0525 UTC May 17 and is the source of the unusual luminous cloud seen by many observers.
— Jonathan McDowell (@planet4589) May 17, 2025
Rezultat kemijske reakcije
Raketo-gorivo sastavljeno od metana i tekućeg kisika, poznato kao metaloks (engl. methalox), može u višim slojevima atmosfere stvoriti vidljiv sjaj zbog kemijske reakcije s gornjim slojevima atmosfere.
Reakcije raketnog goriva s plazmom u ionosferi uključuju izmjenu naboja između iona i molekula, rekombinaciju elektrona i iona, te optička zračenja nastala kemiluminiscencijom. Ako se oblak ispusti u ionosferu noću, kemiluminiscentne reakcije s izmjenom naboja iona i molekula, praćene disocijativnom rekombinacijom elektrona i iona, rezultiraju dugotrajnim sjajem koji se može vidjeti sa Zemlje ili iz svemira, opis je kemijske reakcije koja se događa u zemljinoj ionosferi koju je fizičar Paul Bernhardt iz Američkog mornaričkog istraživačkog laboratorija opisao u svom radu još iz 2012. godine.
"Fuel dump from Zhuque-2 upper stage, at about 250 km altitude" said @planet4589 https://t.co/xihoyJMzoQ pic.twitter.com/yLdPRfxJCR
— Tom Bike (@tom_bike) May 19, 2025
Novo gorivo, novi vizualni učinci
LandSpace, prva kompanija koja je 2023. godine uspješno lansirala raketu na metaloks, do sada je izvršila pet misija serije Zhuque-2. Metaloks privlači svemirske inženjere, jer je kao raketno gorivo jeftiniji, čišći i potencijalno proizvodiv na Mars, što ga čini pogodnim za misije s posadom na velike udaljenosti. Kako svemirska industrija sve više prihvaća to gorivo, svijetlosne pruge na nebu mogle bi postati češća pojava.
Izvor: Science Alert