Unutar kamufliranoga britanskog vojnog transportnog vozila Supacat ukrajinski vojnik aktivira četiri prekidača i pritišće crveni gumb. Nekoliko sekundi kasnije raketa juri u nebo i uništava ruski dron. Taj trenutak zabilježen na snimci koju je u srijedu objavilo ukrajinsko ratno zrakoplovstvo jedan je od pet potvrđenih presretanja s pomoću britanskoga protuzračnog sustava Raven.
Zrakoplovna raketa pretvorena u kopneno oružje
Sustav Raven temelji se na britanskoj raketi kratkog dometa zrak-zrak ASRAAM (AIM-132). Izvorno namijenjena borbenim zrakoplovima Typhoon i F-35 Kraljevskog ratnog zrakoplovstva Velike Britanije, raketa je 2022. godine preinačena od strane britanskog ministarstva obrane za lansiranje s kopna, s vozila HMT600 Supacat.



Ta mobilna lansirna vozila koriste nosače skinute s umirovljenih britanskih borbenih zrakoplova poput BAE Hawk, SEPECAT Jaguar i Panavia Tornado. Omogućuju brzo raspoređivanje, infracrveno navođenje bez potrebe za izravnom linijom vidljivosti i brzo premještanje nakon lansiranja.
Od koncepta do isporuke za tri mjeseca
Prema navodima britanskih obrambenih dužnosnika, prilagodba za kopnenu uporabu i obuka ukrajinskih posada trajale su četiri mjeseca. "Izveli su više od 400 presretanja s uspjehom od 70 posto", rekao je još u svibnju pukovnik Olly Todd iz britanske radne skupine za potporu Ukrajini, dodajući da je sustav "došao od koncepta do isporuke" u samo tri mjeseca, piše portal Business Insider.
Posade upravljaju raketama vođenim infracrvenim senzorima s pomoću kontrolera sličnog igraćoj konzoli. Njihova vozila Supacat sada su prekrivena naljepnicama ruskih dronova Orlan, Geran i Zala, koje označavaju svako uspješno obaranje. Jedan od ukrajinskih operatera sustava Raven u videu je naglasio važnost međusobne zamjenjivosti članova posade gdje su svi, uključujući vozače, obučeni da mogu preuzeti zadatke drugih.
Otpisane rakete postale ključ protuzračne obrane
Britansko ministarstvo obrane izjavilo je u lipnju da je Ukrajini isporučeno osam sustava Raven, a pet dodatnih je na putu. ASRAAM rakete, koje su inače bile predviđene za otpis, sada su ključan dio ukrajinske hibridne strategije protuzračne obrane poznate kao "FrankenSAM".