Intenzivirana uporaba bržih i visokoletećih ruskih Geran-2 (Shahed) dronova oslabljuje sposobnosti ukrajinskih mobilnih protuzračnih jedinica. To je za Business Insider rekao zamjenik zapovjednika postrojbe Teritorijalne obrane kod Kijeva, koji je predstavljen samo imenom Oleksij. Upozorio je da standardne strojnice montirane na kamionima više nisu dovoljne za presretanje sve sofisticiranijih ruskih prijetnji iz zraka.
Rusija se i dalje u velikoj mjeri oslanja na iranski dizajnirani Shahed-136, čiju inačicu u obliku dronova Geran već neko vrijeme proizvodi na domaćem tlu. Ti dronovi tradicionalno nose bojne glave od 40 kilograma i lete brzinom većom od 185 km/h. Iako su manje razorni od projektila, njihova niska cijena omogućuje Rusiji da ih lansira u masovnim valovima. Tijekom jednog nedavnog vikenda Moskva je lansirala 273 drona u jednom od najvećih napada od početka invazije.
Pisali smo i o tome kako Ukrajina proizvodi vlastite dronove koji izgledom jako podsjećaju na ruske dronove Geran.
Oleksij je rekao da Rusija sada koristi poboljšane dronove Geran s unaprijeđenim motorima, čime im brzina prelazi 290 km/h. Također je napomenuo da su i stari i novi modeli opremljeni težim eksplozivnim punjenjem, više nego dvostruko većim od ranijih verzija.
Izvan dosega
U strateškoj promjeni, Rusija je počela lansirati te dronove na visinama iznad 2400 metara, odnosno izvan dosega mobilnih jedinica. Oleksijev tim koristi tešku strojnicu kalibra 12,7 mm M2 Browning montiranu na kamionet.
Broj oborenih ciljeva počeo je opadati, rekao je te dodao da te visine ostavljaju ukrajinske branitelje bespomoćnima jer mogu samo promatrati let tih dronova i dojavljivati položaje.
Oleksij je isto tako otkrio da Rusija koristi i dronove mamce bez bojevih glava kako bi iscrpila ukrajinsku protuzračnu obranu. Ti modeli oponašaju pravu prijetnju i mogu provoditi izviđanje na velikim udaljenostima. Takva taktika otežava brzo prepoznavanje ciljeva i troši dragocjeno streljivo.
Potreba za raketnom protuzračnom obranom
Za borbu protiv visokoletećih dronova Oleksij je istaknuo nužnost raketnih sustava koje nose pješaci. Da bismo prevladali ovu visinsku prepreku i stabilno uništavali dronove vatrenim oružjem, mobilne grupe moraju koristiti dodatno naoružanje, rekao je. Ukrajina koristi sustave kao što su američki FIM-92 Stinger i sovjetska 9K38 Igla.
Trenutačno postoji manjak jeftinih, ručnih sustava za obaranje dronova MANPADS. Kad bi naša jedinica bila dodatno opremljena ručnim sustavom MANPADS, učinkovitost uništavanja zračnih ciljeva povećala bi se dvostruko, objasnio je Oleksij.