Ukrajinska brigada koristi dronove koji izgledaju kao kopija ruskih Geran-2

Ako neprijatelj ima dobro oružje koje nije teško kopirati, onda takvu priliku svakako treba iskoristiti. Ukrajina je to učinila, čini se, u slučaju ruskih dronova često korištenih za napade na ukrajinsku infrastrukturu.

Branimir Vorša | 11.03.2025. / 10:10 komentari
Ukrajinski vojnici s dronovima UAS SETH
Ukrajinski vojnici s dronovima UAS SETH (Foto: Come Back Alive/Facebook)

Ukrajina je predstavila UAS SETH, borbenu bespilotnu letjelicu domaće proizvodnje koja jako podsjeća na rusku bespilotnu letjelicu Geran-2 (kopija iranske Shahed bespilotne letjelice). Ukrajinska brigada Azov, dio 12. brigade za specijalne operacije, otkrila je slike drona i video kako on udara u ruski kamion.

tri vijesti o kojima se priča Hodanje (Foto: Thinkstock) Bitan je volumen, a ne intezitet Velika norveška studija potvrdila da je Hipokrat bio u pravu: "Ovo je najbolji lijek za čovjeka" Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati Optički prijenos podataka, ilustracija Nevjerojatno! Japanci ruše rekorde: Napravili optički kabel kojim možete preuzeti cijelu arhivu interneta za manje od 4 minute

Navedena jedinica je potvrdila da je UAS SETH u potpunosti proizveden u Ukrajini i da povećava učinkovitost u gađanju ruskih trupa i opreme. Zaklada Come Back Alive, koja pruža podršku ukrajinskojo vojsci, osigurala je prvu seriju trenutno raspoređenu u sektoru oko grada Toretska, piše Business Insider.

Povećanje ulaganja u dronove

Ukrajina smatra bespilotne letjelice ključnima za smanjenje ljudskih gubitaka i planira uložiti više od 2,4 milijarde eura u nabavu otprilike 4,5 milijuna FPV bespilotnih letjelica u 2025. godini. Razvoj novih modela bespilotnih letjelica, softvera i protumjera protiv ruskog elektroničkog ratovanja ostaje prioritet. Napori su također usmjereni na autonomne sposobnosti za poboljšanje ciljanja i točnosti.

UAS SETH podsjeća na bespilotnu letjelicu Geran-2, lebdeće streljivo s delta krilima koje Rusija koristi za udare na ukrajinsku infrastrukturu. Za razliku od ruske verzije, koja ima veći domet, čini se da novi ukrajinski dron ima električni motor i može zahtijevati katapultni lanser. United24 je izvijestio da može nositi teret od 2,7 do 5 kilograma preko 48 kilometara. Isti izvor sugerira da novi ukrajinski dron ima moguću otpornost nekim taktikama elektroničkog ratovanja.

Suprotstavljanje ruskim prijetnjama dronovima

Ukrajina je uspješno presrela ruske bespilotne letjelice Geran-2 koristeći mobilna rješenja protuzračne obrane poput topova postavljenih na kamione. Međutim, novije verzije poput tih dronova, koje lete više i brže, predstavljaju veće izazove.

Razvoj elektroničkog ratovanja natjerao je Ukrajinu na inovacije. Većina dronova oslanja se na radiofrekvencije koje su osjetljive na ometanje. Pritisak prema korištenju umjetne inteligencije i bespilotnim letjelicama upravljanim optičkim vlaknima se nastavlja dok obje strane traže tehnološke prednosti u tekućem sukobu. Rusija u potonjem navedenom segmentu zasad ima veliku prednost.

Vezane vijesti