U Ukrajini bijesni skrivena bitka, a specijalna jedinica tvrdi: "Igra ključnu ulogu"

Rat u Ukrajini pokazao je da koliko se brzo razvijaju dronovi za vojnu uporabu, toliko brzo se razvijaju i sustavi za elektroničko ratovanje, koji su postali jedan od ključnih elemenata na modernom bojištu.

Branimir Vorša | 10.02.2025. / 10:05

Ukrajinski sustav za elektroničko ratovanje
Ukrajinski sustav za elektroničko ratovanje (Foto: Afp)

Operateri dronova u Ukrajini često se susreću s taktikama elektroničkog ratovanja koje im naglo prekidaju kontrolu, ostavljajući ih bespomoćnima, jer njihove letjelice gube signal i nestaju na liniji bojišta.

Elektroničko ratovanje (EW) postalo je prevladavajuće poput dronova na bojnom polju, ometajući signale, odnosno ometajući, i bespilotna, i konvencionalna oružja. Ukrajinska specijalna jedinica za dronove, Typhoon, opisala je tu skrivenu bitku elektroničkog ratovanja za portal Business Insider, naglašavajući izazove koje ona predstavlja za ukrajinske operatere dronova.

Evolucija elektroničkog ratovanja u ratu u Ukrajini

EW obuhvaća niz taktika elektromagnetske borbe, poput ometanja radio frekvencija šumom, kodiranih signala i lažiranja GPS sustava. I Ukrajina, i Rusija oslanjaju se na te protumjere u borbi protiv široke upotrebe jeftinih dronova.

Kao odgovor na to, tehnologija bespilotnih letjelica je napredovala, što je dovelo do uvođenja neometanih bespilotnih letjelica s optičkim vlaknima, primarno od strane ruske vojske. Ti dronovi ostaju povezani sa svojim operaterima putem kabela, održavajući stabilnu kontrolu čak i u intenzivnim EW uvjetima.

EW se proteže i izvan domene bespilotnih letjelica, utječući na precizno oružje koje isporučuju Zapad i SAD. Američki dužnosnici priznaju da je EW problem koji zahtijeva inovativna rješenja, i za Ukrajinu, i za buduće vojne sukobe.

Ključna uloga u modernom ratovanju

Spomenuta ukrajinska specijalna jedinica Typhoon kaže da bitka elektroničkog ratovanja ima ključnu ulogu u modernom ratovanju.

Iz Typhoona su objasnili da timovi ukrajinskih operatera dronova moraju provesti opsežne pripreme prije postavljanja izviđačkih ili udarnih bespilotnih letjelica, provedbe protumjera i procjene elektroničkog krajolika na bojištu.

Moramo se stalno analizirati i prilagođavati se elektroničkom okruženju bojnog polja, identificirati nedostatke u pokrivenosti neprijateljskog ometanja kako bi u skladu s tim konfigurirao dronove, rekli su iz Typhoona za Business Insider.

Kako bi se suprotstavila ruskom ometanju, Ukrajina koristi alternativne sustave navođenja, ometa ruske bespilotne letjelice i projektile te gađa EW lokacije. U područjima s velikim smetnjama, dronovi često ne uspijevaju doseći svoje ciljeve.

Konstantan izazov

Iz Typhoona ističu da timovi ukrajinskih dronova trebaju detektore elektroničkog ometanja i skenere frekvencije u svojim vozilima. Ukrajinske brigade također održavaju EW divizije za otkrivanje, ometanje i suzbijanje ruskih komunikacijskih i ratnih sustava.

Operateri Typhoona moraju stalno prilagođavati signale i primijeniti protumjere. Ta nevidljiva, a bitna taktika elektroničkog ratovanja određuje uspjeh misije.

Osnovan tek 2024. godine, Typhoon igra ključnu ulogu u širenju ukrajinskih bespilotnih sustava. Operateri moraju brzo razmišljati, dok inženjeri brzo prilagođavaju konfiguracije dronova novim prilikama.

To je stalni izazov dok neprijatelj kontinuirano analizira frekvencije bespilotnih letjelica i ažurira svoju tehnologiju ometanja kako bi se prilagodio, poručuju na kraju iz Typhoona.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti