U novoj promjeni svoje vojne taktike, Rusija lansira bespilotne letjelice Geran s visina većih od 2 kilometra, a zatim ih šalje u strmoglavim napadima na ciljeve u Ukrajini. Ta promjena u zračnoj strategiji dodatno otežava ukrajinsku protuzračnu obranu, posebno za mobilne jedinice koje se oslanjaju na laka vatrena oružja.
Trenutna ruska taktika svodi se na stalnu promjenu ruta bespilotnih letjelica i pokušaje njihovog lansiranja s velikih visina — više od 2 kilometra iznad tla. Zatim se vertikalno obrušavaju na cilj, rekao je Jurij Ihnat, glasnogovornik ukrajinskog ratnog zrakoplovstva, za ukrajinsku novinsku agenciju RBC Ukrajina, a prenosi Business Insider.
Ihnat nije izričito spomenuo Gerane, no taj dron kojeg su Rusi prvotno nabavili od Irana te naknadno usavršili, ostaje glavna ruska bespilotna bomba za napade na ukrajinske gradove s velike udaljenosti. Prema Ihnatovim riječima, let na većoj visini omogućuje lakšu detekciju radarima, ali ih istovremeno drži izvan dometa lakog naoružanja.
Zasićenje obrane jeftinim dronovima
Ukrajinske vojne jedinice sada prijavljuju brže i modificirane Gerane, od kojih neki dosežu brzine do 290 kilometara na sat, u odnosu na prethodnih 185. Ta povećanja brzine čine ih znatno težim za rušenje. Jedan zapovjednik mobilne vatrene grupe izjavio je za Business Insider da se Ukrajina sve više oslanja na ručne protuzračne raketne sustave (MANPADS).
Cilj Rusije očito je iscrpljivanje ukrajinske protuzračne obrane količinom. Prema izvješću američkog Centra za strateške i međunarodne studije, broj lansiranih Gerana porastao je s prosječnih 130 tjedno u rujnu na preko 1.100 tjedno ovog proljeća. Ti napadi često uključuju valove Gerana kombinirane s raketnim udarima.
Mnogi Gerani lansirani su i kao jeftini mamci. Cijena jednog Geran drona kreće se između 18.000 i 46.000 eura.. Ihnat je za RBC Ukrajinu rekao da je oko 40 od svakih 100 lansiranih dronova obično samo mamac. Nasuprot tome, ukrajinske presretačke rakete mogu stajati i do 3,7 milijuna eura po komadu.