Kineska raketna prijetnja ušla je u novu fazu, onu koju pokreću sateliti, podaci u stvarnom vremenu i umjetna inteligencija. Vojni dužnosnici SAD-a upozoravaju da taj integrirani sustav Kini sada omogućuje praćenje i ciljanje američkih snaga na velikim udaljenostima s rastućom brzinom i preciznošću.
tri vijesti o kojima se priča


Američki general B. Chance Saltzman, načelnik svemirskih operacija, rekao je Odboru za dodjele sredstava američkog Senata da kineska vojska ima uvedeno ciljanje kopnenih snaga putem satelita i svemirskih sustava.
Ta mreža za uništavanje proširila je domet i preciznost oružja kineske vojske, kako bi američke snage bile izložene riziku, piše portal Business Insider.
Iako je Saltzman upotrijebio izraz „mreža za uništavanje”, pojasnio je značenje u ranijim izjavama iz svibnja.
Razvili su ono što smo mi, znate, pomalo u šali, nazvali 'mrežom za uništavanje', a to nije ništa drugo nego stotine satelita koji čine senzorsku mrežu koja u stvarnom vremenu pruža ažurirane podatke i kvalitetne informacije o ciljevima naših snaga, rekao je Salzman.
Jačanje mogućnosti kineske vojske
Kineske Raketne snage snažno ulažu u nove sustave. Ministarstvo obrane SAD-a bilježi brzi rast zaliha raketa. DF-26 (takozvani "Ubojica Guama") i DF-21D (takozvani "ubojica nosača") mogu gađati američke ciljeve daleko od kineske obale. Hipersonične rakete DF-17 i DF-27, kao i ICBM-ovi poput DF-41, dodatno povećavaju doseg kineske vojske. Sustavi kratkog dometa poput DF-15 jačaju kineske mogućnosti napada na Tajvan.
Izvješće Pentagona iz 2023. godine upozorava da Kina planira ugraditi umjetnu inteligenciju i strojno učenje u svoje senzore. Izviđački dronovi i sateliti trebali bi sinkronizirati ciljanje u stvarnom vremenu. Vodstvo američkog ratnog zrakoplovstva istaknulo je potrebu izgradnje vlastitog robustnog i redundantnog, dugodosežnog sustava ciljanja među rodovima vojske.