Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Vojni razvoj Kine zadaje nove glavobolje američkom Pentagonu.

Branimir Vorša | 03.07.2025. / 12:03 komentari
Kineski hipersonični projektili
Kineski hipersonični projektili (Foto: Afp)

Kineska raketna prijetnja ušla je u novu fazu, onu koju pokreću sateliti, podaci u stvarnom vremenu i umjetna inteligencija. Vojni dužnosnici SAD-a upozoravaju da taj integrirani sustav Kini sada omogućuje praćenje i ciljanje američkih snaga na velikim udaljenostima s rastućom brzinom i preciznošću.

tri vijesti o kojima se priča Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku Uređaj koji izvlači pitku vodu iz zraka Nije znanstvena fantastika Stvorili pitku vodu iz "ničega": Ovaj genijalan izum mogao bi spasiti mnoge živote Samsung Galaxy S25 serija - 11 Nakon Britanaca, pozvali i Amerikance Iz Samsunga pozvali korisnike na aktivaciju važne opcije na telefonima

Američki general B. Chance Saltzman, načelnik svemirskih operacija, rekao je Odboru za dodjele sredstava američkog Senata da kineska vojska ima uvedeno ciljanje kopnenih snaga putem satelita i svemirskih sustava.

Ta mreža za uništavanje proširila je domet i preciznost oružja kineske vojske, kako bi američke snage bile izložene riziku, piše portal Business Insider.

Iako je Saltzman upotrijebio izraz „mreža za uništavanje”, pojasnio je značenje u ranijim izjavama iz svibnja.

Razvili su ono što smo mi, znate, pomalo u šali, nazvali 'mrežom za uništavanje', a to nije ništa drugo nego stotine satelita koji čine senzorsku mrežu koja u stvarnom vremenu pruža ažurirane podatke i kvalitetne informacije o ciljevima naših snaga, rekao je Salzman.

Jačanje mogućnosti kineske vojske

Kineske Raketne snage snažno ulažu u nove sustave. Ministarstvo obrane SAD-a bilježi brzi rast zaliha raketa. DF-26 (takozvani "Ubojica Guama") i DF-21D (takozvani "ubojica nosača") mogu gađati američke ciljeve daleko od kineske obale. Hipersonične rakete DF-17 i DF-27, kao i ICBM-ovi poput DF-41, dodatno povećavaju doseg kineske vojske. Sustavi kratkog dometa poput DF-15 jačaju kineske mogućnosti napada na Tajvan.

Izvješće Pentagona iz 2023. godine upozorava da Kina planira ugraditi umjetnu inteligenciju i strojno učenje u svoje senzore. Izviđački dronovi i sateliti trebali bi sinkronizirati ciljanje u stvarnom vremenu. Vodstvo američkog ratnog zrakoplovstva istaknulo je potrebu izgradnje vlastitog robustnog i redundantnog, dugodosežnog sustava ciljanja među rodovima vojske.

Vezane vijesti