U utorak je na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu održano proglašenje pobjednika ovogodišnjeg izdanja Digitalnog inovacijskog inkubatora powered by Hrvatski telekom, projekta koji okuplja mlade inovatore i omogućuje im razvoj vlastitih ideja uz mentorsku podršku i realne izazove u šest kategorija; ICT industrija powered by Hrvatski Telekom, financijska industrija powered by Raiffeisen banka, energetska industrija powered by E.ON, medijska industrija powered by Nova TV, izdavačka industrija powered by Školska knjiga te zdravstvena industrija powered by Poliklinika Sinteza.
Tijekom 5. izdanja Digitalnog Inovacijskog Inkubatora powered by Hrvatski Telekom, proglašeni su najuspješniji timovi učenika i studenata u kreativnom rješavanju poslovnih problema. Projekt je i ove godine okupio međunarodnu konkurenciju, a sveukupno se za nagrade borilo više od 400 timova iz više od 10 različitih zemalja.
Ono što ovogodišnje izdanje razlikuje od prethodnih je otvoreni pristup korištenju umjetne inteligencije. Organizatori su odlučili AI alate integrirati u sam proces razvoja, ne samo kao tehničku podršku već kao ravnopravnu komponentu kreativnog promišljanja.
"Ovogodišnje izdanje Inkubatora razlikuje se utoliko što smo dodali komponentu AI-a u cijeli projekt. Od ove godine nismo ništa branili po pitanju korištenja umjetne inteligencije. Štoviše, naš cilj je bio potaknuti ih da koriste AI i naučiti ih kako pravilno, pametno i strukturirano koristiti alate koje god žele", objasnio je Filip Vrhovnik, organizator projekta.
AI kao poticaj za razvoj kreativnih rješenja
AI se nije koristio samo za operativne zadatke već kao poticaj za razvoj kreativnih rješenja u kontekstu koji značajno nadilazi svakodnevnu automatizaciju. "To je malo drugačiji kontekst od onog operativnog, za koji možda više koristimo AI danas", dodao je Vrhovnik. Reakcije mentora i stručnjaka iz industrije nakon završetka programa bile su, kako Vrhovnik kaže, vrlo pozitivne, iako im nije bilo lako.
"Prva stvar koju čujemo jest da je bilo teško, što nam je, u neku ruku, drago jer mora biti teško. Pogotovo kad se bavite temama inovacija, kreativnosti ili bilo čega gdje nastojite stvarati novu vrijednost, to jednostavno mora biti izazovno", istaknuo je.
Upravo taj proces, suočavanje s izazovima i vlastitim granicama, organizatori smatraju ključnim dijelom iskustva. "Želimo da sudionici prođu kroz to. Naša je uloga da ih kroz projekt, edukacije, mentorstvo i zadatke gurnemo izvan zone komfora i potaknemo ih da pomiču vlastite granice", rekao je.
"AI ne smije biti vođa procesa"
U kontekstu korištenja AI tehnologija Vrhovnik je jasan: umjetna inteligencija može biti sjajan alat, ali nikada ne smije biti vođa procesa. "AI alati su jako dobar thinking buddy. Kada radimo na razvoju projekata, startupova, proizvoda itd. – AI je odličan alat za promišljanje, razmišljanje, za feedback u procesu razvoja. Ali i dalje osoba, project manager ili founder, netko mora voditi priču. AI je tu samo da sve to pospješi", pojašnjava.
Na pitanje o potencijalnim opasnostima AI tehnologije Vrhovnik ne negira da rizici postoje, kao i kod svake druge tehnologije tijekom povijesti. "Naravno da se AI alati mogu zlorabiti, kao i svaka druga tehnologija. No, zato je važno mlade educirati o svim aspektima i perspektivama koje ta tehnologija povlači za sobom – kako pozitivnim, tako i negativnim.", naglašava.
Kontinuirani rad je ključ uspjeha
Unatoč izazovima organizatori su jasno dali do znanja da umjetna inteligencija može biti snažan saveznik, ali ključ razvoja i dalje ostaje u ljudskom umu. A to su ovi mladi umovi i dokazali. U kategoriji osnovnih škola pobjedu je odnio tim Na istoj frekvenciji iz OŠ-a Sveti Matej Viškovo, a prvo mjesto u kategoriji srednjih škola, kao i prvo mjesto u kategoriji Škole za inovacije, osvojila je RB ekipa iz Tehničke škole Ruđera Boškovića Zagreb.
RB ekipu čine Bruno Filipović i David Poljar, a bili su pod mentorstvom profesorice Dijane Kopić. "Ova nagrada nam je potvrda da smo na dobrom putu i snažna motivacija da nastavimo dalje – još jače", poručuju dečki, koji su sljedeće godine maturanti. Sudjelovanje u Digitalnom inkubatoru vide kao važan korak prema ozbiljnijem razvoju svoje aplikacije. "Ovo nam je kao prvi korak prema nečemu većem. Ne želimo stati sada kad smo osvojili nagradu, želimo ići dalje i nastaviti razvijati ideju", istaknuli su.
Mentor inovator u kategoriji osnovnih škola je Josipa Andrušić iz OŠ-a Turnić, a mentor inovator u kategoriji srednjih škola je Sanda Duk Pritišanac, profesorica iz Ekonomske i upravne škole Osijek. Ona je dobitnica priznanja za mentora inovatora već treći put u okviru Digitalnog inkubatora, a njezina škola sudjeluje u tom programu posljednje četiri godine. "Svaka nagrada mi puno znači. Svaka je posebna jer potvrđuje da kontinuirano radimo, da su učenici zadovoljni i da ono što radimo zaista ima smisla", istaknula je.
Naglasila je i kako se ideje učenika mijenjaju u skladu s aktualnim društvenim izazovima i trendovima u industriji. "Ove godine fokusirali smo se na sigurnost u školama, što je vrlo važna i aktualna tema. Učenici i mentori mogu svojim pristupom doprinijeti rješavanju problema koji nas neposredno okružuju", rekla je. Kao poruku budućim sudionicima Digitalnog inovacijskog inkubatora profesorica kaže: "Uključite se u što više projekata, razmišljajte proaktivno. Vaš će se trud kad-tad isplatiti."
Generalni pobjednik ovogodišnjeg Digitalnog inovacijskog inkubatora je tim Pineapple Consulting, koji čine Sergiu Manic, Jakov Velkovski, Daniil Yarovoy, Nikola Meshkovski i Dairbek Dauletkozha.
Snaga kreativnosti i emocionalne inteligencije u doba umjetne
Gabriela Garić, Petra Grbeš, Lucija Jurišić i Ena Kubica, studentice druge godine diplomskog studija marketinga Ekonomskog fakulteta u Osijeku, sačinjavale su tim G.L.E.P. AI i pobjednice su Digitalnog inovacijskog inkubatora u kategoriji medijske industrije i Nove TV. Za njih je ova nagrada puno više od priznanja, ona je potvrda da su sposobne, kreativne i drugačije.
"Ovo je prilika da pokažemo što znamo i dokažemo da se, uz kritičko razmišljanje i emocionalnu inteligenciju, možemo razlikovati od umjetne inteligencije", istaknule su. Sudjelovanje u Digitalnom inkubatoru vidjele su i kao vrijedan trening za vještine koje će im trebati na tržištu rada. "Kroz projekt smo razvijale svoje vještine, poput javnog nastupa, upoznale nove ljude i otvorile si vrata prema mogućim budućim prilikama", dodale su.
U kategoriji izdavaštva i Školske knjige pobjedu je odnio tim Nilemida, koji čine Mija Lozančić, Nina Čerepinko, David Ljevar i Leon Hašpl s Tehničkog veleučilišta u Zagrebu.
U kategoriji ICT industrije Hrvatskog Telekoma pobijedio je tim ROK FEM, a čine ga Fernando Perak, Jan Pintarić, Karlo Svetec, Benjamin Šmitlehner, Fran Wagner i Nikša Perši. U kategoriji zdravstvene industrije i Poliklinike Sinteza pobjedu je odnio tim 5R, koji čine Luka Puzak, Sven Raić, Jura Verem Marko Jurčević i Marija Vrsalović.
U kategoriji energetske industrije powered by E.ON pobjedu je odnio tim PRO BONO iz Budimpešte, koji čine studenti Gergely Bogáti, Kende Juhász, David Vss i Gréta Petercsák.
U kategoriji financijske industrije Raiffeisen banke pobijedio je tim RETONANT, a čine ga Karlo Hruškovec (Algebra), Jan Ivančić (FOI) i Tomislav Kožul (FER). Za te studente pete godine ova nagrada predstavlja potvrdu da znanje i iskustvo koje su stekli tijekom studija i rada na projektima ima stvarnu vrijednost. "Ovo nam je dokaz da sve ono što smo do sada prošli ima smisla i da se može primijeniti u stvarnim, praktičnim situacijama. Lijep je osjećaj kada firme i stručnjaci prepoznaju i cijene naše znanje i trud", istaknuli su.
Sudjelovanje u Digitalnom inkubatoru vide kao neprocjenjivo iskustvo koje nadilazi ono što se može steći samo formalnim obrazovanjem. "Ovakvo iskustvo ne možete dobiti samo kroz faks. Važno je sudjelovati u izvanfakultetskim aktivnostima jer ovdje se radi o velikom opsegu rada, odličnoj organizaciji i stvarnim izazovima", poručuju dečki.
Sadržaj je napravljen u produkciji Nova Studija, native tima Nove TV, u suradnji s partnerom DIGITALNI INOVACIJSKI INKUBATOR powered by HRVATSKI TELEKOM po najvišim profesionalnim standardima.