I dok su vijest o tome kako je Google omogućio korisnicima da preuzmu čitavu povijest onoga što su pretraživali, dočekali sa skepsom, nova mogućnost najpopularnije svjetske tražilice nudi ono što su mnogi jedva čekali.
Činjenica je kako danas malobrojni mogu ostati "zaštićeni i sakriveni", jer naša privatnost je izložena onog trenutka kada smo spojeni na internet, o otvaranju korisničkog računa na bilo kojem servisu da i ne govorimo. Tako je i s Googleom, koji nam nudi sjajne stvari, pogotovo ako se na njihove servise prijavimo s korisničkim računom, ali to za sobom nužno povlači hrpu obavijesti, reklama, mogućnosti koje su "pripremljene samo i isključivo za mene". Google živi od pretraživanja, zapravo od reklama koje se pojavljuju kod pretraživanja za određeni pojam, dakako da su prilagođeni oglasi nešto što je u pravilu sasvim u redu stvar, ali brojne pritužbe na konstantno praćenje naših podataka izgleda da su i jednu od najmoćnijih kompanija na planeti natjerale da svojim korisnicima omogući odabir što će se i kako pratiti kada su njihovi podaci u pitanju.
Od sada na Googleovom korisničkom računu, odnosno postavkama koje se nalaze na ovom linku sami možete konfigurirati postavke o tome koje će informacije Google prikupljati o vama. Uz klasičnu obavijest kako sve što čini Google čini zbog nas, kako bi nam pružio kvalitetniju uslugu i informacije, novitet je mogućnost isključivanja brojnih opcija. Od one, za Google najvažnije, o povijesti pretraživanja, preko mjesta koja posjećujemo, informacija o uređajima s kojih pristupamo Googelu, videozapisima koje pretražujemo na YouTubeu, pa sve do postavki Google+ korisničkog računa i još drugih brojnih opcija. Neke od opcija, primjerice o aktivnostima i uređajima na koje se prijavljujete s Google podacima možda i nije pametno isključiti, jer ćete na taj način znati ako vam je netko "provalio" u račun, ali na kraju će ionako svatko za sebe odlučiti što će mu ostati uključeno a što će isključiti.
Foto via Flickr