Nedavne satelitske snimke otkrivaju misteriozni bijeli objekt na jugozapadnom kraju udaljene zračne piste u blizini kineskog poligona za nuklearna ispitivanja Lop Nur. To je uzletište ranije bilo povezano s razvojem kineskih svemirskih letjelica za višekratnu upotrebu.
Što je satelitska slika pokazala?
Dana 29. studenoga satelitska slika iz Planet Labsa prikazuje objekt zajedno s nekoliko manjih, vjerojatno vozila i prateće opreme, piše portal The War Zone, koji je i prenio navedenu sliku. Uzletno-sletna staza na kojoj se taj objekt nalazio, duga više 5000 metara, jedna je od najdužih na svijetu. U njezinoj je blizini niz vozila i proširena glavna platforma s novim velikim hangarom, naglašavaju značajna nedavna događanja.
Oblik većeg objekta ostaje nejasan. Iako se čini široko cilindričnim, sjena u obliku klina i oznake piste upućuju na kratka, zdepasta krila. S približno 10 metara veličine, njegove su dimenzije slične mini-šatlovima X-37B američkih svemirskih snaga, iako se ne podrazumijeva izravna veza, piše The War Zone.
Moguća veza sa svemirskom letjelicom
Duga zračna pista i njezina izolirana lokacija čine je idealnom za testiranje svemirskih letjelica za višekratnu upotrebu, koji mogu imati vojnu primjenu. The War Zone je još 2020. godine izvijestio o sličnom objektu koji se koristio za slijetanje svemirskog zrakoplova. Druge satelitske slike od tada su dokumentirale tekuću izgradnju i aktivnosti.
Kina je 6. rujna najavila povratak eksperimentalne letjelice za višekratnu upotrebu nakon 268 dana provedenih u orbiti. Međutim, ne čini se da je nedavno promatrani objekt izravno povezan s tim događajem. Svemirske letjelice za višekratnu upotrebu zahtijevaju kratko zadržavanje na pisti za postupke nakon misije, kao što je uklanjanje zaostalog goriva ili korisnog tereta. Produljena prisutnost objekta i stražnja orijentacija na zračnoj pisti dodatno dovode u pitanje njegov status povratka iz svemira.
Obuka ili testiranje?
Ako je navedeni objekt povezan sa svemirskom letjelicom, mogao bi poslužiti za obuku rukovanja s njim na tlu. Alternativno, mogao bi predstavljati još jedan način za ispitivanje zrakoplovstva. Austrijski promatrač svemira Felix Schöfbänker prethodno je snimio orbitalne slike kineskog svemirskog aviona za koji se vjeruje da je sletio u rujnu. Njegov oblik delta krila podudara se s krilima koja se vide na navedenoj satelitskoj snimci.
Razvoj kineske svemirske letjelice i dalje je obavijen velom tajne. Postoji nekoliko slika operativnih modela ili prototipova. Dizajn Shenlonga iz 2007. godine i mini-shuttlea Haolong, otkriveni na ovogodišnjem Zračnom sajmu Zhuhai, odražavaju napredak Kine. Chengdu, podružnica Aviation Industry Corporationa iz Kine, službeno razvija Haolong za opskrbu kineske svemirske postaje Tiangong.
👀 They seem not only got a model but also a full-scale prototype.
— China 'N Asia Spaceflight 🚀𝕏 🛰️ (@CNSpaceflight) November 11, 2024
HaoLong-1 cargo spaceplane https://t.co/VI1Yoh3sRj pic.twitter.com/Dthfd1gi1v
Druge potencijalne upotrebe
Udaljena lokacija piste i velika uzletno-sletna staza mogle bi podržati razne zrakoplovne testove. Međutim, prisutnost objekta nije u skladu s nedavnom Obavijesti o zračnim misijama (NOTAM) povezanom s navodnim testiranjem oružja jugozapadno od lokacije navedene zračne piste. Područje NOTAM-a uključuje mete koje podsjećaju na brodove američke mornarice, što ukazuje na sve veće protubrodske sposobnosti Kine.
Kineski interes za svemirske letjelice za višekratnu upotrebu usklađen je sa širim vojnim ciljevima, uključujući brzo postavljanje satelita i svemirske obavještajne operacije. Pojava tog zagonetnog objekta na pisti pored Lop Nura naglašava strateški značaj tih napredaka.