VIDEO Prvi put snimljen misteriozni divovski glodavac, najveći na području Australije i Oceanije

Glodavac o kojem se dosad znalo samo na temelju viđenja od prije više od 30 godina te opisa s kraja 80-ih godina proteklog stoljeća sada je prvi put snimljen na videu i fotografiran.

Branimir Vorša | 22.05.2025. / 10:30

Subalpinski vunasti štakor
Subalpski vunasti štakor (Foto: František Vejmělka/Mammalia)

Skriven među oblacima prekrivenim vrhovima Papue Nove Gvineje, jedan od najvećih mišolikih glodavaca na svijetu konačno je dokumentiran u divljini zahvaljujući češkom doktorandu Františeku Vejmělki iz Biološkog centra Češke akademije znanosti i Sveučilišta Južne Češke.

Povijesno opažanje

Vejmělka je proveo šest mjeseci u središnjim visoravnima Papue Nove Gvineje, gdje je postao prvi znanstvenik koji je promatrao vrstu subalpskog vunastog štakora (Mallomys istapantap) u njegovu prirodnom staništu. Do tada je ta vrsta bila poznata samo iz nekoliko muzealnih primjeraka starih više desetljeća, a nikada prije nije bila fotografirana u divljini. Sada su objavljene prve fotografije i videozapisi.

Subalpski vunasti štakor posljednji je put viđen (ali ne i dokumentiran) prije više od 30 godina i prvi je put opisan 1989. godine. Zadivljujuće je da tako velika i upečatljiva životinja ostaje toliko slabo proučena. Koliko toga još treba otkriti o biološkoj raznolikosti tropskih planina? primijetio je Vejmělka u izjavi za Biološki Centar Češke akademije znanosti.

Prvi stvarni podaci

Zabilježio je prve biometrijske podatke o mužjacima te dokumentirao njihovo kretanje, prehranu, parazite i obrasce ponašanja. Subalpski vunasti štakor živi na oko 3700 metara nadmorske visine, izbjegava dnevno svjetlo i hrani se isključivo biljkama. Oštri zubi, čupavo krzno, duljina tijela od 85 cm (s repom) i težina do dva kilograma čine ga lako prepoznatljivim.

Vunasti štakori Papue Nove Gvineje, uključujući i subalpskog vunastog štakora te divovskog oblačnog štakora s Filipina, najveći su mišoliki glodavci na svijetu. Izolirani od drugih placentalnih sisavaca, razvijali su se tijekom više od pet milijuna godina u strmom, šumovitom krajoliku otoka.

Pomoć lokalaca bila je ključna

Da nije bilo domorodačkih lovaca koji su me pratili u planinama i pomogli mi da pronađem životinje, nikada ne bih uspio prikupiti ove podatke, priznao je Vejmělka.

Njegov je tim dokumentirao 61 vrstu neletećih sisavaca i proveo DNK analizu tijekom istraživanja biološke raznolikosti planine Wilhelm (4509 m), čime je pridonio znanju o jednom od najslabije proučenih tropskih planinskih ekosustava na Zemlji i naglasio važnost suradnje s lokalnim zajednicama u kontekstu prijetnji okolišu, poput rudarenja.

Istraživanje vezano za prvu snimku i dokumentirano opažanje navedene vrste objavljeno je u časopisu Mammalia.

Vezane vijesti

Još vijesti