Znanstvenici su primijetili da čimpanze u Ugandi na razne načine koriste ljekovito bilje kako bi liječile otvorene rane i druge ozljede, prenosi BBC.
Znanstvenici sveučilišta Oxford su u suradnji s lokalnim timom u šumi Budongo snimili i zabilježili slučajeve u kojima životinje na sebi i povremeno na drugima koriste biljke za prvu pomoć.
Istraživanje se nastavlja na prošlogodišnje otkriće da čimpanze ciljano traže i jedu određene biljke radi samoliječenja.
Znanstvenici su također sastavili višedesetljetne podatke u katalog različitih načina na koje čimpanze koriste šumsku prvu pomoć.
Istraživači kažu da studija, objavljena u časopisu Frontier in Ecology and Evolution, doprinosi sve većem broju dokaza da primati, uključujući čimpanze, orangutane i gorile, koriste prirodne lijekove na brojne načine ne bi li ostali zdravi u divljini.
Glavna istraživačica Elodie Freymann je objasnila da postoji cijeli repertoar ponašanja čimpanzi kada su bolesne ili ozlijeđene u divljini kako bi se liječile ili održavale higijenu.
Većina biljaka ima antibakterijska svojstva
Neka od njih uključuju korištenje biljaka koje se mogu ovdje pronaći, rekla je.
Čimpanze ih pritišću na svoje rane ili žvaču pa potom sažvakani materijal primjenjuju na otvorenu ranu.
Tim istraživača je ranije pronašao neke od biljaka koje čimpanze traže i jedu kada su ozlijeđene. Znanstvenici su uzeli uzorke tih biljaka, testirali ih te otkrili da većina ima antibakterijska svojstva.
Istraživači su pronašli slučajeve u kojima su čimpanze sanirale ozljede drugih životinja s kojima nisu krvno povezane. To je osobito uzbuđujuće, pojasnila je Freymann, jer nadograđuje dokaze da divlje čimpanze imaju kapacitet za empatiju.
Čimpanze nisu jedini čovjekoliki majmuni koji naizgled poznaju ljekovito bilje. Nedavno istraživanje se bavilo divljim orangutanom koji je koristio sažvakano lišće kako bi liječio ranu na licu.
Znanstvenici misle da bi proučavanje ovog ponašanja divljih majmuna i biljaka koje čimpanze koriste kada su bolesne ili ozlijeđene moglo pomoći u potrazi za novim lijekovima.
Što više naučimo o ponašanju i inteligenciji čimpanzi, to ćemo više razumjeti koliko mi ljudi zapravo malo znamo o prirodnom svijetu, kazala je Freymann za BBC News.