Znanstvenici zapanjeni: Kod ovih glodavaca dosad nisu vidjeli ovakvo ponašanje

Miševi su se pokazali kao sićušni junaci, iznenadivši znanstvenike pokušajem oživljavanja svojih onesvještenih partnera.

Branimir Vorša | 21.02.2025. / 13:20

Miš, ilustracija (Foto: Getty Images)

Novo istraživanje sugerira da miševi pokušavaju oživjeti onesviještene partnere u kavezu, što je ponašanje koje je ranije zabilježeno samo kod većih sisavaca poput čimpanza, dupina i slonova.

Li Zhang sa Sveučilišta Južne Kalifornije (USC) i njegov tim promatrali su miševe kojima je u kavezu bio aktivan ili anestezirani partner. Miševi pri svijesti proveli su 47% razdoblja od 13 minuta u interakciji s mišem u nesvijesti njuškanjem i fizičkim kontaktom.

Počinju njuškanjem, zatim njegovanjem, te na kraju vrlo intenzivnom ili fizičkom interakcijom. Stvarno partneru otvaraju usta i izvlače njihov jezik, kaže Zhang.

Miševi su povukli partnera za jezik u više od 50% slučajeva. Kada je plastična loptica stavljena u usta miša bez svijesti, miševi pri svijesti su je uklonili u 80% slučajeva.

Kad bismo produžili promatrački prozor, možda bi stopa uspjeha mogla biti još veća, kaže Huizhong Tao, također s USC-a. Istraživanje vezano za ta promatranja objavljeno je u časopisu Science.

Miševi koji su imali partnera oporavili su se brže od onih koji su ostavljeni sami. Njega od strane partnera je usporena kako su se uspavani miševi oporavljali. I prethodna bliska povezanost miševa utjecala je na vrijeme njege.

Ta su ponašanja bila povezana s neuronima koji otpuštaju oksitocin u mozgu. Još dva druga istraživanja potvrdila su slične nalaze.

Činjenica da su tri neovisna laboratorija promatrala slična ponašanja ukazuje na to da je to robustan nalaz. Međutim, trebali bismo biti jako oprezni s previše antropomorfiziranja onoga što opažamo kod neljudskih vrsta ili pripisivanja namjera koje nadilaze opaženo, smatra Cristina Márquez iz Centra za neuroznanost i staničnu biologiju u Portugalu

Zhang vjeruje da takvo ponašanje miševa jača društvene veze.

Miševi su životinje plijen, koje često ne žive u velikim skupinama, stoga će se obično prilično dobro sakriti od nas ljudi. Ali činjenica da mi to ponašanje ne vidimo, ne znači da oni to ne rade, dodaje Marquez.

Izvor: Science Alert

Vezane vijesti

Još vijesti