Američka Nacionalna sigurnosna agencija objavila važne savjete za sve korisnike pametnih telefona

Garancije da vas netko neće hakirati nema, no uvijek možete dati svoj maksimum kako biste to spriječili.

Hrvoje Jurman Hrvoje Jurman | 05.02.2025. / 11:12

Smartphone, ilustracija (Foto: Getty Images)

Iako mnogi ne posvećuju previše pažnje sigurnosti na pametnim telefonima, pored osnovnih stvari poput postavljanja PIN-a ili biometrije za otključavanje uređaja, postoje neka pravila kojih bi se svi trebali pridržavati kako bi spriječili hakiranja i druge sigurnosne probleme. Postoje različiti savjeti kojih bi se ljudi trebali pridržavati, no kada oni dolaze od američke Nacionalne sigurnosne agencije (NSA), jasno je kako na njih itekako treba obratiti pažnju.

Na "Daily Mailu" objavili su pet važnih pravila za korisnike pametnih telefona koje je s američkim korisnicima podijelila NSA.

Restartajte telefon jednom tjedno

Prema stručnjacima iz NSA, to je jednostavan, ali iznimno učinkovit način zaštite u slučaju tzv. zero-click napada, odnosno napada u kojima se hakeri mogu ubaciti u vaš uređaj bez da ste vi kliknuli na neki krivi link ili slično. Sve što je potrebno jest ugasiti telefon, pričekati najmanje deset sekundi i onda ga opet upaliti. Time nećete ukloniti malware s telefona, no može pomoći u slučaju određenih napada. Također, iz NSA savjetuju redovnu nadogradnju softvera jer takve nadogradnje najčešće donose i sigurnosne zakrpe.

Isključite bluetooth kada ga ne koristite

Problem s bluetoothom jest što, kada je aktiviran i napadači vam priđu dovoljno blizu (najčešće u nekim javnim površinama s puno ljudi), mogu putem određenih alata ukrasti podatke s vaših telefona ili prisluškivati razgovore. Kako biste to izbjegli, najbolje je isključiti tu opciju kada je ne koristite, to će pozitivno utjecati i na trajanje baterije. Dodatni savjet iz NSA jest da koristite neka neobična imena za vaš telefon (npr. uređaj 234), to može hakerima otežati identifikaciju vašeg uređaja.

Nemojte koristiti javne USB priključke

Potencijalni problem povezivanja telefona na takve priključke na aerodromima, kafićima i slično jest što bi putem njih hakeri mogli instalirati malware ili ukrasti podatke s vaših uređaja, upozoravaju iz NSA. Ako trebate napuniti bateriju, umjesto USB kabela, koristite klasični punjač koji ćete priključiti u utičnicu, a ne USB utor.

Ne koristite javni WiFi

Kako su ove WiFi mreže otvorene svima, to znači da su svi uređaji izloženi sigurnosnom riziku - od telefona, preko tableta do računala jer nikad ne znate tko je također spojen na otvorenu mrežu. Ako se već spajate na takve mreže, upitajte npr. osoblje kafića da vam da točno ime WiFi mreže kako se ne biste spojili na mrežu koju je postavio neki haker, a savjetuje se i korištenje VPN-a. Za osjetljive zadatke poput mobilnog bankarstva, poslovnih mailova i slično, koristite mobilni internet i nikako se nemojte spajati na javne hotspotove.

Prekrijte kameru i mikrofon

Isti se savjet može primijeniti i za prijenosna računala jer u slučaju nekakvog hakiranja i slično, kriminalci mogu pratiti sve što radite i govorite. Iz NSA savjetuju korištenje futrola s kojima je moguće prigušiti mikrofon i prekriti kameru te kažu da svakako trebate provjeriti dopuštenja koja imaju određene aplikacije kako bi se uvjerili da, a da to vi niste znali, neke imaju pristup kameri i mikrofonu.

Izvor: Daily Mail

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti