Kao što se već duže vrijeme očekuje, SMS polako tone dok eksponencijalno raste broj poslanih poruka putem servisa kao što su WhatsApp, iMessage, Facebook Messenger, BlackBerry Messenger i mnogih drugi.
Koliko su moćni ovi servisi pokazuje podatak da su samo prošle godine mobilni operateri uskraćeni za 16.7 milijardi funti, a do sljedeće godine broj instantnih poruka slat će se u omjeru 2:1.
Istraživanje koje je provela tvrtka Informa pokazuje da je prošle godine poslano 19 milijardi poruka dnevno putem chat aplikacija, dok je broj poslanih SMS-a iznosio 17.6 milijardi. Pamela Clark-Dickson iz Informe kaže kako su neki operateri već uvidjeli pad prihoda od SMS-a, ujedno i jednim od glavnih izvora zarade.
Istraživačka tvrtka Ovum kaže kako je 23 milijarde dolara izgubljeno od SMS-a u 2012. što se može zahvaliti sve većoj popularnosti chat aplikacija. Informa očekuje kako će se već sljedeće godine na dnevnoj bazi poslati čak 50 milijardi poruka dnevno naspram 21 milijarda tradicionalnih SMS-a.
No unatoč svemu, SMS će i dalje ostati vrlo važan komunikaciji servis, iz razloga što slanje instantnih poruka zahtjeva vezu na internet te smartphone. Zemlje u razvoju još uvijek ne koriste toliko pametnih telefona, stoga je SMS i dalje vrlo jak na tim tržištima. "Oni nemaju mobilne podatkovne planove, pa tako postoji ogromna baza korisnika mobilnih uređaja kojima je SMS i dalje najbolje alat za komunikaciju".
Zahvaljujući tržištima u razvoju prihodi od SMS narast će na 127 milijardi dolara do 2016., naspram 115 milijardi koliko je iznosilo prošle godine, prenosi BBC.