OpenAI je predstavio novu značajku za ChatGPT pod nazivom dubinsko istraživanje (Deep Research), dizajniranu za autonomno planiranje i izvršavanje putanje u više koraka kod pronalaženja potrebnih podataka, vraćanje unatrag i reagiranje na informacije u stvarnom vremenu gdje je to potrebno.
Kako funkcionira nova značajka?
Za razliku od standardnog generiranja teksta, duboko istraživanje prikazuje sažetak svog procesa na bočnoj traci, uključujući citate i reference. Korisnici mogu pružiti kontekst pomoću teksta, slika, PDF-ova ili proračunskih tablica, a odgovori ChatGPT-a mogu potrajati od 5 do 30 minuta. Buduća poboljšanja uključivat će ugrađene slike i grafikone u odgovore.
Ograničenja postoje
OpenAI priznaje ograničenja, navodeći da duboko istraživanje može "ponekad halucinirati" informacije, boriti se s razlikovanjem vjerodostojnih izvora od glasina i pogrešno procijeniti razine sigurnosti u odgovorima. Međutim, tvrtka tvrdi da njihov sada poboljšani AI alat funkcionira na razini istraživačkog analitičara.
Navedena nova značajka slijedi OpenAI-jevo nedavno lansiranje Operatora, AI pomoćnika za pregledavanje weba, i nalikuje Googleovom prototipu Project Mariner, koji još nije objavljen. Dubinsko istraživanje na ChatGPT-u sada je dostupno Pro korisnicima.
Cijene i izvedba
Pretplatnici koji plaćaju 200 dolara mjesečno imaju mogućnost do 100 upita, s ograničenim pristupom za korisnike Plus, Team i Enterprise pretplate. OpenAI naglašava vrlo računalno intenzivnu prirodu dubinskog istraživanja koje zahtijeva značajno računalno zaključivanje. Model koji ga pokreće postigao je 26,6 posto točnosti na "Posljednjem ispitu čovječanstva", nadmašivši GPT-4o za 3,3 posto i o3-mini za 13 posto.
Izvor: The Verge