Postanite fan na Facebooku ako već niste!
Zamislite se na fakultetu. Imate ispit. Nestrpljivi ste i nervozni jer morate čekati rezultate nekoliko dana, možda čak i koji tjedan. Nikako ugodna situacija, no ova aplikacija mogla bi ovakvim mukama stati na kraj.
Kad sam se upoznao sa Zoranom, Davidom i Alenom nisam ni slutio kako su zapravo ogroman problem riješili ovi studenti. Potpuno neupućen u svrhu aplikacije, i to s dobrim razlogom, jer volim da mi kreatori sami objasne što su i kako radili, ostao sam prilično iznenađen entuzijazmom koji su ovi dečki pokazali.
Prvih 10-ak minuta bilo mi je dovoljno da shvatim kakav potencijal ima PEAS, aplikacija koja ne samo da može pomoći studentima koji odmah nakon završetka ispita mogu doznati svoju prolaznost, već i profesorima koji bi uštedjeli prilično veliku hrpetinu sati koje inače provode ispravljajući ispite, gdje se ionako događaju česte pogreške izazvane ljudskim faktorom.
PEAS je zapravo vrlo jednostavan sustav koji omogućuje profesorima da preko web sučelja upišu bazu pitanja, te ih generiraju prema potrebi — čitaj za ispite. Ovo ne samo da štedi vrijeme profesorima, već i studentima otežava prepisivanje jer je svaki ispit jedinstven.
Student s druge strane putem QR koda skenira ispit, pokrene vrijeme i položi mobitel na stol. Važno je ne izaći iz aplikacije jer se samim time ispit poništava, pretpostavka da netko želi Googlati rezultate pitanja. Oni koji nemaju vlastiti smartphone, mogu zatražiti od profesora da uslika ispit, te ga odredi određenom studentu.
Odgovori na pitanja koje studenti dobiju na papiru upisuju se u vrlo jednostavnu tabelu na drugom papiru koji skenirate kada ste gotovi s rješavanjem ispita. Nakon što aplikacija skenira vaše odgovore u mogućnosti je odmah prepoznati rezultat koji vam se odmah ispiše na ekranu.
Aplikacija je trenutno dostupna za Android verziju, dok se za Windows Phone radi, a iOS verzija mogla bi stići vrlo skoro. Jasno je kako je ovo samo mali dio sustava koji se može napraviti, pa će se tako u budućnosti moći mjeriti koja su pitanja imala najviše točnih odgovora, odnosno koja su bila preteška. Moguće je mjeriti apsolutno sve parametre koje čovjek može zamisliti, što bi moglo itekako pomoći profesorima da usmjere pažnju na važne dijelove svojih predavanja.
Zanimljivo je vidjeti da se na fakultetima poput FOI-a razvijaju aplikacije koje rješavaju velike probleme, a ne samo igre i sustavi za privremeno rješavanje nekih situacija.
Inače, o aplikaciji ‘Referendum 2013’ već smo pisali ranije, a upravo je ovaj trojac zaslužan za istu!