Foto: Jeste li vidjeli Auroru Borealis iznad Hrvatske? Predivne boje mogle su se vidjeti sve do Sredozemlja

Ako ste ju propustili, možete ponovno pokušati večeras, jer je Sunce i dalje veoma aktivno.

Martina Čizmić | 11.05.2024. / 08:13 komentari

Galerija

tri vijesti o kojima se priča Vojnik cilja sačmaricom, ilustracija Najjednostavnije rješenje Ovo oružje je najbolja obrana za ukrajinske vojnike protiv nezaustavljivih ruskih dronova Međunarodna svemirska postaja, ISS Predznak većih problema? Što se to događa sa Međunarodnom svemirskom postajom? Iz NASA-e o svemu šute Pogled na pametni sat, ilustracija Wear OS Na pametne satove dolazi značajka koja bi vam mogla spasiti život

 Sunce je ovih dana izuzetno aktivno pa su astronomi iz NASA-inog Solar Dynamics Observatoryja izdali nekoliko upozorenja. Naime, zabilježeno je nekoliko snažnih solarnih baklji koje je Sunce emitiralo, a koje bi mogle izazvati određene probleme na Zemlji.

Posljedice prve solarne baklje moglo se vidjeti noćas i na nebu iznad Hrvatske, kad se pojavilo ružičasto svjetlo koje podsjeća na Auroru Borealis. Pojavu je bilo moguće vidjeti čak i na nebu iznad gradova, unatoč svjetlosnom onečišćenju, što dovoljno govori o njenoj jačini.

 

 

No, kako javljaju iz NASA-e, to nije jedina snažna solarna baklja koja je zabilježena. Posljednja u nizu koja je zabilježena 10. svibnja čak je i snimljena, što je posebna poslastica za ljubitelje svemira. Na fotografiji koju je NASA objavila, vidljiva je sama solarna baklja u obliku žarkog izboja na sredini slike.

Sunčeva baklja X3.9 (Foto: NASA/SDO)

Podsjetimo, sunčeve baklje su snažni izboji energije. Baklje i solarne erupcije mogu utjecati na radiokomunikacije, električne mreže, navigacijske signale i predstavljati rizik za svemirske letjelice i astronaute.

 

 

Ova baklja je klasificirana kao baklja X3.9. X-klasa označava najintenzivnije baklje, dok broj daje više informacija o njezinoj snazi.

 

 

Američki NOAA-in Centar za predviđanje svemirskog vremena istaknuo je kako baklje ovog intenziteta nisu česte, a mogle bi uzrokovati poteškoće za korisnike visokofrekventnih radio signala te dovesti do privremene degradacije ili potpunog gubitka signala na dijelu Zemlje koji u trenutku dolaska geomagnetske energije bude okrenut prema Suncu.

 

 

Podsjetimo, posljednja snažna geomagnetska oluja koja je pogodila Zemlju zabilježena je 2003. godine, kad je došlo do nestanka električne energije u Švedskoj i oštećenja na transformatorima u Južnoafričkoj republici. 

Vezane vijesti

Još vijesti