Hrvatski seizmolozi potrese detektiraju i pomoću - optičkih kablova

Za područja gdje se izvori potresa, odnosno rasjedi nalaze na morskom dnu, svjetlovodi položeni upravo na morskom dnu najbolja su opcija.

Martina Čizmić | 12.02.2025. / 13:25

Obavijest o potresu, ilustracija (Foto: Getty Images)

Potres koji je 11. veljače zatresao Nacionalni park Paklenicu, a osjetio se i u cijeloj Dalmaciji, nije zabilježio samo klasični seizmometar, već i potpuno novi DAS senzori koji pretvaraju telekomunikacijske ili novopostavljene optičke kabele u nizove senzora koji mjere naprezanje ili promjenu naprezanja i mogu se koristiti za praćenje seizmičkih signala.

Naime, u sklopu strateškog projekta City Changer, koji je započeo početkom prošle godine, Hrvatski Telekom je u suradnji s Dubrovačko-neretvanskom županijom i Prirodoslovno-matematičkim fakultetom iz Zagreba postavio instrument za distribuirano akustično senzorsko (DAS) mjerenje na trasi svjetlovoda od Gruda do Vitaljine dugog 17 kilometara.

Tehnologija distribuiranoga akustičkog mjerenja (DAS) brzo je prihvaćena u mnogim geofizičkim primjenama. DAS senzori pretvaraju telekomunikacijske ili novopostavljene optičke kabele u nizove senzora koji mjere naprezanje ili promjenu naprezanja i mogu se koristiti za praćenje seizmičkih signala (npr. potresi, eksplozije, praćenje prometa, klizišta, odroni i sl.), kao i niskofrekventnih mehanički i termički induciranih naprezanja. Također, nedavni značajan napredak u tehnici analize DAS podataka odrazio se na primjeni sustava ranog upozorenja na potrese ili tsunamije, s podacima prikupljenim iz optičkih kabela postavljenih na kopnu ili dnu mora.

 

City Changer u fokus digitalne transformacije društva stavlja telekom infrastrukturu kojom, kroz sukreaciju različitih rješenja, povezuje ključne dionike procesa transformacije, a to su javni i privatni sektor, akademska zajednica i građani. Poseban naglasak City Changer stavlja na razvoj strateških partnerstva koja uključuju rješenja s velikim utjecajem na neko od područja koja značajno pridonose dobrobiti i sigurnosti društva. Razvoj otpornosti zajednice na prirodne katastrofe i ugroze zasigurno je jedno takvo područje, a suradnja Hrvatskog Telekoma, PMF-a i Dubrovačko-neretvanske županije predstavlja pravi primjer opisane suradnje, kazao je Renato Totić, strateški voditelj poslovnih projekata u Hrvatskom Telekomu.

Zapis gibanja tla u NP Paklenica prigodom potresa 11. veljače (Foto: Hrvatski Telekom)

Za područja gdje se izvori potresa, odnosno rasjedi nalaze na morskom dnu, svjetlovodi položeni upravo na morskom dnu najbolja su opcija. U slučaju upotrebe podmorskih svjetlovoda osim detekcije i analize potresa mogu se obavljati i druga geofizička mjerenja, npr. strujanje morske vode.

 

DAS tehnologija omogućuje korištenje optičkih kablova kao mreže senzora za detekciju seizmičkih valova, pretvarajući ih u vrlo gusto raspoređene seizmometre bez potrebe za dodatnim elementima. Princip rada temelji se na slanju niza laserskih impulsa kroz optičko vlakno te bilježenju vremena povratka prirodno raspršenog signala. Ova metoda omogućuje kontinuirana mjerenja u stvarnom vremenu duž cijele duljine optičke niti, čak i na udaljenostima većim od 50 kilometara. Na temelju prvih zapisa potresa zabilježenih ovom metodom, jasno je da DAS tehnologija ima ogroman potencijal ne samo u geofizici i seizmologiji, već i u širokom spektru drugih primjena, kaže profesor Josip Stipčević s PMF-a.

Kako ističu iz HT-a, postavljanjem ovog sustava napravljen je važan korak prema unapređenju seizmičkog monitoringa u regiji.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti