Počela ispitivanja cjepiva protiv jedne od najpoznatijih vrsta raka: "Nadamo se da će to postati standardna skrb pacijenata"

Znanstvenici se nadaju kako će upravo taj dodatni tretman zaustaviti povratak bolesti, što je najveći problem kod pacijenata s ovom vrstom raka.

Martina Čizmić | 23.08.2024. / 11:37

Proizvodnja mRNA cjepiva (Foto: BioNTech)

 U sedam zemalja, diljem svijeta, započelo je ispitivanje prvog svjetskog cjepiva protiv raka pluća. Radi se o mRNA (glasničkom RNK) cjepivu za koje stručnjci tvrde da ima "revolucionarni" potencijal spasiti tisuće života. Naime, ne samo da bi ovo cjepivo spriječilo povratak raka, već bi i zbog svoje pametne komponente, nakon unosa u tijelo krenulo na lov na stanice raka. 

Cjepivo, za sad nazvano BNT116, je osmislio i razvio BioNTech, koji je postao poznat kao autor jednog od prvih cjepiva protiv COVID-a, a osmišljeno je kako bi se liječio rak pluća nemalih stanica, koji je i najčešći oblik bolesti. 

Inače, rak pluća jedan je od vodećih uzroka smrti od raka u svijetu, a procjenjuje se da svake godine uzrokuje smrt čak 1,8 milijuna ljudi. 

Slika nije dostupna BioNTech započinje s testiranjem novog cjepiva na ljudima

Pacijenti uključeni u prvu fazu kliničkog ispitivanja nalaze se u Ujedinjenom Kraljevstvu, SAD-u, Njemačkoj, Mađarskoj, Poljskoj, Španjolskoj i Turskoj. Ukupno će u ovoj fazi biti uključeno oko 130 pacijenata u različitim stadijim raka. 

Kako su pojasnili iz BioNTecha, ovo cjepivo korisiti mRNA tehnologiju kako bi imunološkom sustavu pomoglo da prepozna tumorske markere raka pluća nemalih stanica te ih "obučilo" za borbu protiv takvih stanica. Cilj je ojačati imunološki odgovor osobe na rak, a pri tome, ostaviti zdrave stanice netaknutima. 

Ulazimo u vrlo uzbudljivu novu eru kliničkih ispitivanja imunoterapije temeljene na mRNA kako bismo istražili liječenje raka pluća. Ova je tehnologija sljedeća velika faza liječenja raka, istaknuo je za The Guardian, prof. Siow Ming Lee, voditelj ispitivanja u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Liječenje, ilustracija WHO objavio: Rak ne bira među bogatima i siromašnima, ali opasnost varira ovisno o tome gdje pacijent živi

Jedan od prvih pacijenata koji sudjeluje u ispitivanja dobio je prvu dozu od šest uzastopnih injekcija u razmaku od pet minuta u Kliničkom istraživačkom centru Nacionalnog instituta za zdravstvena istražiuvanja UCLH. Svaka je injekcija sadržavala različite RNA informacije, a cjepivo će na ovakav način primati svaki tjedan tijekom šest tjedana, a potom svaka tri tjedna tijekom sljedećih 54 tjedna. 

Znanstvenici se nadaju kako će upravo taj dodatni tretman zaustaviti povratak bolesti, što je najveći problem kod pacijenata s ovom vrstom raka. 

Istražujem rak pluća već 40 godina. Kad sam počeo 1990-ih, nitko nije vjerovao da kemoterapija djeluje. Sada znamo da oko 20-30% pacijenata preživi sa stadijem 4 uz imunoterapiju i sada želimo poboljšati stope preživljavanja. Stoga se nadamo da bi ovo mRNA cjepivo, povrh imunoterapije, moglo dati dodatni poticaj. Nadamo se da ćemo prijeći na fazu 2, fazu 3, a onda se nadamo da će to postati standard skrbi u cijelom svijetu i spasiti mnogo pacijenata oboljelih od raka pluća, pojasnio je prof. Lee.

Slika nije dostupna Teško je dočarati koliko je ovo otkriće važno: Predstavljen lijek koji uvelike smanjuje rizik od smrti kod osoba koje boluju od raka pluća

 

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti