Znanstvenici su rangirali 173 svjetske drržave koristeći Indeks državnosti, politički alat koji je kreiralo njemačko Sveučilište u Würzburgu, za procjenu učinkovitosti pojedine nacije.
Prema njihovom istraživanju, Singapur je preuzeo prvo mjesto, a slijede ga Australija i Danska.
Koji podaci su uzeti u obzir?
Dr. Theresa Paola Stawski, jedna od autorica studije, naglasila je da studija nije mjerila samo formalno stanje, već je razmatrala i neformalne aspekte prisutne u svakodnevnom životu, kao što su ulice, sudove, policiju i škole, piše Daily Mail.
Indeks državnosti analizirao je tri ključne kategorije podataka od 1950. do 2022. godine, usredotočujući se na nacionalni zakon, nasilje i cjelokupnu administraciju, uključujući faktore kao što su vrijeme čekanja liječnika i pristup električnoj energiji.
Model 'V-Dem', temeljen na odgovorima ankete više od 3500 državnih stručnjaka, korišten je za vaganje različitih vrijednosti i kategorizaciju nacija na temelju njihove 'državnosti' od 'visoko funkcionalnih' do 'urušenih'.
Najgore i najbolje rangirane države
Zemlje poput Libije, Jemena, Južnog Sudana i Papue Nove Gvineje kategorizirane su kao "u kolapsu", što ukazuje na ograničene javne usluge. Većina svjetskih zemalja (njih 88) označena je kao 'defektna' ili 'teško defektna', s Haitijem, Somalijom i Ciprom uključenim u tu skupinu. Čak su i neke politički stabilne nacije smatrane 'neispravnim', što ukazuje na velike nedostatke u njihovim državnim sustavima.
Indeks državnosti (Foto: stateness-index.org)
Nasuprot tome, 81 država je klasificirana kao 'funkcionalna' ili 'visoko funkcionalna', uključujući nekoliko autokracija u kojima jedna osoba ima apsolutnu vlast u vladi. SAD je pao u ovu kategoriju, ali je primjerice rangiran niže od Njemačke, Velike Britanije i Španjolske.
Hrvatska i susjedstvo
Nas, naravno ponajviše zanima gdje je i kako rangirana Hrvatska u toj priči, a prema navedenom istraživanju, Hrvatska se nalazi na 54. mjestu te eje ktegorizirana kao "umjereno funkcionalna država". Od naaših susjednih zemalja, Slovenija kotira najbolje te je zauzela 33. mjesto prema navedenom istraaživanju. Od nas su bolje rangirani, i Italija (38. mjesto), Crna Gora (46. mjesto) te Mađarska (47. mjesto). Lošije od nas rangirane su pak Srbija (62. mjesto) te Bosna i Hercegovina (114. mjesto).
Hrvatska prema novom indeksu državnosti (Foto: stateness-index.org)
Zanimljivo je da je Crna gora od susjednih nam zemalja jedina okarakterizirana kao visoko funkcionalna država, dok je BiH pak indeksirana kao "defektna" država.
Čitvu rang listu država možete provjeriti OVDJE.
Znanstvnici iznenađeni visoko funkcionalnim autokracijama
Dr. Stawski je izrazila iznenađenje učinkovitim funkcioniranjem nekih autokracija poput Singapura i Ujedinjenih Arapskih Emirata, što je opovrglo bilo kakvu opsežnu pristranost prema demokraciji u istraživanju. S druge strane, ostala je zatečena urušenim državnim statusom Papue Nove Gvineje, prvenstveno zbog ekstremnih razlika u pristupu javnim uslugama između urbanih i ruralnih područja.
Isto tako smatra da su daljnja istraživanja u ovom području ključna za zemlje u kojima nedostaju ljudska prava i sloboda govora. Istraživanje države ostaje niša u političkim znanostima, a dr. Stawski je naglasila važnost valjanih, pouzdanih i transparentnih longitudinalnih podataka za točno mjerenje stanja države i krhkosti države.